Credit: Francine Marciano-Cabral / Virginia Commonwealth University

Naegleria fowleri, druh jednobuněčného organismu, který se živí na neuronech hostitelských živočichů, existuje takřka na každém kontinentě včetně Evropy a Ameriky. Běžně se vyskytuje ve sladkovodních nádržích a nyní se opět objevila přímo v pitné vodě.

K uklidnění nikterak nepomáhá ani skutečnost, že tento mikroorganismus má pod mikroskopem tvar až děsivě podobný lidskému obličeji s šokovaným výrazem. Tenhle druh se běžně vyskytuje v jezerech, rybnících, horkých pramenech i řekách, nicméně ve vzácných případech, alespoň v rozvinutých zemích se jedná o vzácný případ, se dostane i do pitné vody. O to překvapivější je možná fakt, že se tentokrát měňavka objevila ve Spojených státech, které bývají obvykle považovány za rozvinutý stát.

Konkrétně v Terrebonne Parish v Louisianě. Pozitivní výsledky na přítomnost Naegleria fowleri dorazily z nezávislého testování. Za účelem vymýcení nebezpečného organismu z pitné vody bude nutné znovu aplikovat speciální dezinfekci, oznámily příslušné orgány tuto neděli.

Louisiana je díky svým krásným jezerům i řekám ideální destinace pro plavání. Teplé a vlhké klima ale láká kromě turistů i všelijaké mikroorganismy, včetně tohoto. Úřadům se nedaří měňavky zbavit – od roku 2015 se jedná již o třetí případ, kdy studie potvrdila její přítomnost. V roce 2017 byla dokonce nalezena přímo ve vodě z kohoutku.

Slovy stanice CBS News: „Ve vodním systému Terrebonne Parish byly prokázány pozitivní výsledky u testování této améby u Isle de Jean Charles, kde byla nalezena také před třemi lety. Týká se to tedy všech zdrojů vody od pitné vody přes vodu do bazénu až po sprchy.“

V běžných podmínkách se tento miniaturní živočich živí bakteriemi, ale když se dostane do lidského těla prostřednictvím nosu, například při plavání, může to vést až ke smrtelné infekci mozku. Poprvé byl objeven v Austrálii v 60. letech minulého století, záhy se z nějakého důvodu přesunul na Západ.

V USA může nynější rozšíření měňavky souviset ale i s rozpadající se infrastrukturou, včetně vodovodního potrubí. Předlužená země, která několik let balancuje na hraně bankrotu a(nedošlo k němu de facto jen proto, že si mohou tisknout dolary), zkrátka nemá peníze ani na základní údržbu. S jednadvacetibilionovou sekerou to jde opravdu těžko…

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.cbsnews.com/amp/news/brain-eating-amoeba-found-louisiana-terrebonne-parish-pointe-aux-chenes/ https://www.huffingtonpost.com.au/entry/brain-eating-amoeba-louisiana_us_5958feeae4b02734df32f396