Časovaná bomba pod povrchem Yellowstonského národního parku o sobě opět dala vědět. Před pár dny musela být uzavřena pětikilometrová trasa ve Firehole Lake, kde se začal tavit asfalt na silnicích. Na několika místech se již na zemi vytvořily hluboké praskliny. Extrémní teplo z masivního supervulkánu pod Yellowstonským parkem roztavilo na začátku týdne silnici, správci parku ji proto okamžitě uzavřeli.

Zákaz vstupu se týká turisticky atraktivních oblastí s gejzíry a termálními prameny Firehole Lake, White Dome Geyser a Great Fountain Geyser. Konspirační teoretici tvrdí, že vláda Spojených států tají pravý stav věcí, neboť podle odhadů by v případě výbuchu sopka zničila většinu USA a změnila život na celé planetě. O nebezpečí už ale dlouho mluví i mnozí geologové.

Pokud USA, Čína, Rusko nebo Severní Korea provedou tajný jaderný test či pokus spojený s výbuchy, mezi prvními se o něm kromě Kremlu nebo Bílého domu dozvědí v Amálině údolí u Kašperských Hor na Šumavě. Už padesátý pátý rok tady funguje špičková seismická observatoř. Přírodní i uměle vyvolané otřesy naší planety měří citlivé přístroje v bývalé štole po zlatokopech. Rafičky se zde rozkmitají, kdykoliv se děje něco neobvyklého, a to třeba i v pět tisíc kilometrů vzdáleném Íránu, kde v roce 2013 proběhlo ničivé zemětřesení. Stejně tak výbuch jaderné elektrárny ve Fukušimě zde byl zaznamenán během 10 minut od výbuchu! V poslední době zde stanice aktivně zaznamenává aktivní činnost nejen výbuchů při dalších válečných nepokojích v Sýrii, ale právě i neviditelné sopky pod povrchem v Yellowstonském národním parku.

Tato stanice v Kašperských Horách se řadí na prvé místo v citlivosti přístrojů a jejich vhodném umístění hluboko v jeskyni. Je tak zajištěno 100% pokrytí veškerého chvění na planetě a každý den se tyto záznamy vyhodnocují. Seismických stanic je v celém Česku přibližně patnáct, ale ta kašperskohorská stále patří mezi mimořádné.  „Od šedesátých let tato stanice nahlásila vůbec nejvíc zemětřesení ze všech stanic globální sítě, což znamená, že je velmi citlivá,“ potvrzuje i Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd. Neboť ale zemětřesení nedokáže nikdo zastavit a jaderné elektrárny jsou tak vystaveny obrovskému nebezpečí, které může mít za následek obrovský ekologický dopad na celou civilizaci a veškerý život na planetě, sami můžete tyto otřesy kontrolovat a ověřovat tak skutečnosti od fikcí, které média šíří. Na tomto odkazu si můžete denně hlídat veškeré seizmické otřesy na planetě: http://www.ig.cas.cz

Pro zájemce, kteří by seizmickou stanici chtěli vidět na vlastní oči, je po domluvě možná i exkurze. Leží asi tři čtvrtě hodiny chůze od kostela sv. Markéty na náměstí v Kašperských Horách, po staré císařské silnici vedoucí do Stach, v Amálině údolí, kde pod silnicí překračuje Zlatý potok. Místo samo je díky nálezům zlata lidem známo od nepaměti nebo, chceme-li, od keltských dob.

Více přineseme v dalším čísle Šifry.

Radovan Ondrášek, autor projektu Jak na děti