Proč levné peníze zvýšily světové bohatství, ale snížily kvalitu života, potravin i dalších výrobků? A proč jsou věci tak Drahé a špatné? Toť zásadní otázka, kterou si klade Šifra v posledním vydání roku 2023…
Konec světa se zřejmě blíží. Ač se to zdá téměř k neuvěření, dokonce i vždy uhlazený a bohorovný český premiér Petr Fiala si již povšiml, že Česká republika se stala nejdražším skanzenem uprostřed Evropy. Kdo za to může? To se dozvíte v úvodním článku s názvem Fiala na tripu.
V navazujícím textu s názvem Staré a nové časy se zamýšlíme nad tím, proč místo toho, aby se kvalita českých potravin přiblížila po změně režimu těm západním, začalo se německé zboží naopak přibližovat tomu českému. A porovnáme si, jak si stojí české a zahraniční potraviny a jaká na ně má vliv tuzemská a unijní legislativa.
Na příkladu čokolády si pak můžeme ukázat jeden obrovský paradox – v době, kdy lidé mají historicky nejvíc peněz a nejvyšší životní úroveň a kdy není problém technologicky vyrobit lepší věci než kdykoli dřív, dotáhli až k tomu, že čím víc peněz jsme měli k dispozici, výrobci i spotřebitelé, tím bylo vše horší. Více se dočtete v článcích Není hmota jako hmota nebo Pro žízeň budoucí?
V další části prosincové Šifry se podíváme blíže na jeden fascinující tuk, resp. olej, který se používá nejen v drtivé většině potravin, ale také v kosmetice, drogerii a jako přísada do biopaliv, tedy jeden ze stavebních kamenů takzvané zelené politiky. A to v článku s příznačným názvem Nohama vzhůru.
Ač se to tak na první pohled nemusí zdát, zjistíme, že ropa a zemní plyn, proti kterým zahájila Evropská unie křižácké tažení, jsou ve srovnání s palmovým olejem hotovou ekologickou nirvánou. Jen je třeba vydat se Po stopách černého zlata a pochopit, kde se ropa a plyn ve skutečnosti berou. A že to jsou nikoli neobnovitelné, ale dokonale obnovitelné a přírodní zdroje energie.
V textech Živí a mrtví si a Na ostří nože si ukážeme, proč se vědci často tak „úspěšně“ mýlí, a pokusíme odpovědět na otázku, zda pro nás ještě existuje naděje na záchranu před Green Dealem a podobnými zhůvěřilostmi. A ukážeme si, co jediné může ještě tohle šílenství zastavit a zvrátit.
V článku Zpátky na koně? si vysvětlíme, proč konkrétně je zelená politika nejškodlivější ideologií moderních dějin. A v textu Poručíme větru, dešti? zjistíme, že kdybychom pro záchranu světa nedělali nic, dopadlo by to nepochybně lépe, než když se o to ze všech sil snažíme.
To vše a mnohem víc se dočtete v nové Šifře, která je jako vždy od začátku až do konce nabita důležitými informacemi a souvislostmi. Objednat si ji můžete v digitální i tištěné formě v našem eshopu, stejně jako předplatné. Poštovné a balné je zdarma.