Šifra č. 7/2023: Zeď proti Západu?

Proč viděl dobrý voják Švejk, typický představitel takzvaného moudrého blázna, tak daleko do budoucnosti? Protože dobře věděl, že hysterie a fanatismus nejenže ještě nikdy ničemu nepomohly, ale naopak vždy situaci ještě zhorší. A tak, jak se dočtete v článku Moc nad Mordorem, mohl Jaroslav Hašek ústy slavného literárního hrdiny již před sto lety skvěle popsat to, co se děje i dnes.

Jak si v současném konfliktu mocností o podobu nového světového řádu stojí Evropa? To se dočtete v článku Jednou nohou vpřed…

Proč události stále rychleji spějí k vojenské konfrontaci mocností? A proč stále více zemím přestává vyhovovat stávající mocenské uspořádání? Tyto otázky si klade Šifra v textu Již není cesty zpět? 

Abychom mohli porozumět tomu, co a proč se děje, je třeba se dívat na události očima druhých, tedy i skutečného či domnělého protivníka, kterým je pro Západ v současné chvíli Rusko. V článku Porcování medvěda? proto hledáme odpověď na otázku, proč se Rusko tolik bálo a bojí svého rozdělení a zda a nakolik jsou tyto obavy opodstatněné.

Abychom mohli ruské reálie lépe pochopit, je třeba si připomenout pozapomenutý, leč zásadní střet o podobu ruské demokracie, který se odehrál přesně před třiceti lety, na podzim 1993, a to značně nedemokratickým způsobem… Dočtete se o něm v článku Díky, Bille! Jak napovídá název, v hlavní roli tehdejších událostí byli ruský prezident Boris Jelcin a jeho americký protějšek Bill Clinton. Právě jelcinovsko-clintonovská éra byla důležitá nejen pro to, co se odehrálo v 90. letech, ale i pro to, co se děje dnes.

Odkud se vynořil ten, před nímž se nyní vzteky i obavami třese celý západní svět? Proč vystřídal Jelcina právě největší současný světový arcilotr? Zjistíte v textu Neopouštěj staré znám pro nové…

A v navazujícím textu Faraon, car a generální tajemník si ukážeme, jak se zrodila bezprecedentní moc tohoto muže, který možná nejlépe pochopil podstatu vládnutí.

Proč současný ruský prezident uzavřel s nejmocnějšími dynasticko-oligarchickými klany, které vznikly za Jelcinovy éry, dohodu ve stylu „nemotejte se do vládnutí a sekejte latinu a já vás nechám být“? Co to Rusku přineslo? A proč to tak naštvalo Američany? Dočtete se v textu Vrať mi moje pero.

V dalším článku si vysvětlíme, Proč se všechno pokazilo a jaké jsou pravděpodobné scénáře příštího vývoje, a v textu s názvem Garážová revoluce si ukážeme, proč zatímco Západ s oblibou míchá revoluce barevné, Východ si svou odpověď chystá v garáži…

To vše a mnohem víc se dozvíte v Šifře č. 7/2023, která je opět od začátku až do konce napěchována důležitými informacemi a souvislostmi, se kterými budete vždy v obraze. Objednat si ji můžete v našem eshopu v digitální a tištěné formě, stejně jako předplatné.