Šifra č. 2/2024: Pořád se někdo dívá

Jak funguje sledování občanů pomocí kamerových systémů v ulicích měst? A jak se stane, že vidí to, co vidět nemají, ale nevidí, co vidět mají? Jen v místech, kde putoval v prosinci zuřivý střelec, než se pustil do největší masové vraždy v novodobých českých dějinách, sleduje dění na 37 kamer s největším rozlišením. To se dozvíte v článku Mrtvola před poštou.

Autor románu 1984 George Orwell se obával těch, kteří by nám odpírali informace. Aldous Huxley, který napsal stejně důležitý Konec civilizace (v originále Brave New World), se obával těch, kteří by nám jich dali tolik, že by nás uvrhli do pasivity a egoismu… Orwell se obával, že bude pravda skryta. Huxley se obával toho, že utone v moři bezvýznamnosti. Čeho se ale obávala pražská policie, když v roce 2019 požádala magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě technologii pro automatické rozpoznávání obličejů? Dočtete se v textu Pokusný balonek.

Kamerové systémy šmírují lidi běžně na pracovištích, v obchodních centrech, v bytových domech, na parkovištích, v kancelářích, ale i na nádražích či v ulicích měst. Je to ale legální? Zjistíme v článku Vymlátit hospodu.

Kdy automatické rozpoznávání obličejů začalo v praxi? Kde všude se objevuje? A jak je možné, že jej tajně používá i česká policie? Ptáme se v důležitém textu Není úniku. A v následném článku Dálnice do pekla? si ukážeme, kdy a jak nová evropská legislativa připravila půdu pro totální sledování všeho a všech.

A jdeme dál. Článek Realita, která nezmizí si klade otázku, proč se lidé dobrovolně stali figurkami z Disneylandu.

A teď trochu z jiného soudku. Je budoucnost daná, nebo si ji sami tvoříme? A dá se předpovědět, jak věci dopadnou? Kvantová fyzika zná odpovědi. Dočtete se ve fascinujícím textu Jak zabít kočku.

Kvantová fyzika dává odpověď dokonce i na to, jak můžeme určovat svůj osud. Teď, anebo nikdy! V článku Mimo čas a prostor se zatavíme u toho, jaký nejdůležitější vědecký objev zůstává většině lidstva spolehlivě utajen a jak to ovlivňuje naše životy.

Jízda nekončí! V čem se spletl Albert Einstein? A proč se obával „strašidelného působení na dálku“? A jaká Hra v kostky se tady vlastně hraje?

Jak je možné měnit události z minulosti? A jaký má kvantová fyzika recept na šťastnou budoucnost? Řekneme si v článku s názvem I kdyby trakaře padaly. A zakončíme to odpovědí na otázku, jak se jmenuje vrchní tyran, který nás vede do neštěstí, a jak se mu můžeme bránit. Stačí si přečíst text Kdopak to mluví? a začít na tom pracovat.

Chcete si přečíst něco, co má potenciál změnit váš život a pohled na něj? Pak čtěte Šifru, která je od začátku až do konce nabitá důležitými informacemi a souvislostmi. Objednat si ji můžete v tištěné či digitální podobě, stejně jako předplatné. Poštovné a balné je zdarma, v Česku i na Slovensku.