Selský rozum se na českých polích, kde velcí válcují menší stylem „po nás potopa“, se stává ohroženým druhem… Co se stalo s českou půdou, se dozvíte v únorové Šifře v článku Na strništi boss. A v následujícím příběhu se dozvíte, proč nejsme potravinově soběstační a proč menší čeští zemědělci dopadli jako Sedláci u Chlumce.
Není divu, že planeta vypadá, tak jak vypadá, když nadnárodní koncerny vedou lítý boj i o to, jak připravit obyvatele planety o vodní zdroje. Velká vodní válka probíhá hned na několika frontách. Kromě privatizace vodáren, kdy inkasují veškeré zisky z vodného a stočného, zatímco na bedrech obyvatel zůstávají opravy a údržba, prodávají ve velkém i „vodovodu“ stáčenou do plastových lahví. Řešení „vodní krize“ by přitom bylo tak jednoduché…
„Jsem pořád akční,“ říká osmnáctiletý Martin Žižlavský. Talentovaný sportovec hrál závodně hokej a snil o profesionální kariéře. Pak ale přišel o nohu. Místo aby brečel, je rád, že je naživu, hraje hokej s protézou a jezdí mistrovství republiky v sajdkárkrosu.
Mezi první kouzelníky filmového plátna, kteří dokázali spojit film a iluzi, patřil i český velikán Karel Zeman… Jeho ohromující filmové triky nás dovedly až do skutečného pravěku a následně nás dostaly z toho filmového. Více se dočtete v článku Cesta z pravěku na straně 40.
Asi nejkomplikovanějším místem co do navazování milostných vztahů je Japonsko. Po sblížení s opačným pohlavím tu nijak zvlášť netouží ani muži, ani ženy, a tak tu žije zřejmě nejvíc paniců a panen na světě, jak se dočtete v článku Ženy za všechny peníze. A když už se zamilují, tak třeba do kreslené figurky…
V článku Masná ruleta se pro změnu dozvíte, jak poznáte, jestli je maso nebo jiné zboží u pultového prodeje hygienicky nezávadné a není příliš staré. V navazujícím textu Navždy čerstvé? pak řeším ochranu potravin v modifikované atmosféře. Díky ní vydrží maso nebo zelenina čerstvá dlouhé měsíce i roky. Jakmile se ale dostanou na běžný vzduch, začnou se rozkládat a je třeba je okamžitě zpracovat či zkonzumovat.