Americký prezident Donald Trump odložil zveřejnění některých utajovaných dokumentů z vyšetřování atentátu na někdejší hlavu USA Johna F. Kennedyho. Prezident schválil zveřejnění 2800 z celkem 3810 dokumentů FBI a CIA, informovala agentura AP. Podle tajných služeb by zbylé dokumenty mohly ohrozit národní bezpečnost. Jinými slovy, zřejmě hrozí, že by se veřejnost dozvěděla, že mohlo být vše jinak, jak se ostatně spekuluje od samého začátku. Šifra například přinesla velmi zajímavý rozhovor s bývalou americkou kongresmankou, která hovořila o zapojení takzvaného skrytého státu, jakési americké stínové vlády, jež měla na zabití Kennedyho eminentní zájem.

Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 při návštěvě Dallasu. Podle oficiálního závěru vyšetřovatelů atentát spáchal Lee Harvey Oswald. Průzkum stanice History Channel k 50. výročí Kennedyho tragické smrti ale ukázal, že přes 70 procent Američanů nevěří tomu, že jednal sám. Celkem 74 procent dotazovaných navíc považuje Oswalda za obětního beránka, na kterého se vražda hodila.

Podle úředníků z Bílého domu prezident Trump neměl jinou možnost než nechat některé složky v režimu utajení kvůli obavám o národní bezpečnost. Tyto záznamy se nyní budou dalších šest měsíců zkoumat. Podle úředníků se Trump bude snažit přesvědčit federální úřady o tom, že záznamy by měly zůstat utajené i po tomto přezkumu pouze v nejvíce výjimečných případech.

Velká část dokumentů týkajících se atentátu již byla v minulosti zveřejněna, některé složky ale v režimu utajení zůstaly až do čtvrtka, kdy končila lhůta na jejich blokování. Texty byly nepřístupné po dobu 25 lety na základě zákona z roku 1992 s odůvodněním, že by jejich zveřejnění mohlo ohrozit národní bezpečnost USA. Složky zpřístupnila knihovna amerického Národního archivu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-

Zdroj: https://www.apnews.com/6bf3903a0f4e40178a0b2cb8c83ebdad/The-Latest:-Trump-delays-release-of-some-JFK-files