Někdo se tváří jako expert, i když ničemu nerozumí nebo je placen za to, aby lidem věšel bulíky na nos. Obzvláště silně se tento nešvar projevil během mimořádné situace, kterou způsobil falešný koronavirový poplach, vyvolaný za účelem jakési restrukturalizace globální ekonomiky. Z toho, co někteří ambiciózní lékaři, moderátoři, komentátoři, reportéři či análytici vypouštěli do éteru, bylo člověku mnohdy až stydno. Přísloví mluviti stříbro, mlčeti zlato zase jednou dostalo na frak.

Existují i lidé, kteří naopak valnou pověst nemají. A protože je člověk nezná a nikdy s nimi nemluvil, nebo jejich existenci zaznamenal pouze mlhavě díky všudypřítomnému bulváru, když je potom vidí nebo slyší, může být velmi překvapen. I to je ostatně důkazem toho, že je dnes nejen v médiích všechno naopak.

No řekněte, napadlo by vás, že jedno z nejpřesnějších a nejzajímavějších hodnocení současné situace doma i ve světě předvede turecká břišní tanečnice z Bulharska v rozhovoru s bývalou pornoherečkou? Inu, žijeme v době plné překvapení a musíme si zvykat.

Anife Ismet Hassan Alikocoglu Ahmed Husein Vyskočilová žije v České republice už od roku 1996 a proslavil ji bouřlivý vztah s hercem Ivanem Vyskočilem, kterého byl plný bulvár. Temperamentní Balkánka jej ke své propagaci hojně využívá, protože ví, že bez reklamy to nejde. Dělá to ale chytře. Když provozovala úspěšnou kavárnu v centru Prahy, díky rozhovorům do společenských rubrik si ji mohla zpropagovat. Stejně jako nedávno svůj nový byznys, prodej omítek.

Vystudovaná biotechnoložka, jež mluví sedmi jazyky, má totiž ryze obchodního ducha a obrovskou vyřídilku. „Na co se mě zeptáš, na všechno ti odpovím. Můžu mluvit o práci, o dětech, o sexu, o politice, o divadle…“ spustila v rozhovoru s Evou Aichmajerovou, provdanou Decastelo, v pořadu Extra Host na Televizi Seznam.

Přilákal mě už titulek na webu, který ohlašoval, že si Anife myslí, že je koronavirus podvod tisíciletí. Tak jsem se zaposlouchal, zjistil, že to má v hlavě docela srovnané, a nestačil se divit, jak to téhle osobě, která chrlí slova s kadencí samopalu, pálí.

Vynechme společenské tlachy a přejděme rovnou k věci. Rozhovor se zajímavě rozjel, už když přišla řeč na to, jak fungují média. „Když jsem byla hodně mladá, nerozuměla jsem, co píšou. Pak jsem tomu rozumět začala. A teď vysvětlit lidem, že to není pravda, co se tam píše, to je boj s větrnýma mlýnama a já nejsem Don Quijote. Takže jsem to neřešila. Dneska jsou mi u zadku – neplatí mi elektřinu, neplatí mi plyn, takže když novináře potkám, tak je pozdravím. Ale vůbec nejsem ten typ, který musí být v médiích,“ líčila Anife. Když už tam ale je či chce být, tak přesně ví, jak to funguje a jak s nimi pracovat. Dříve Anife do Česka dovážela z Turecka mramor, a teď prodává turecké protiplísňové a prodyšné omítky, které jsou i na rekonstruovaném vyšehradském kostele. A média k tomu umí dobře využít. „Když jsem podnikatel, potřebuji, aby o mě někde bylo slyšet. Musela bych si tu reklamu zaplatit. Tak já využívám svoje jméno, udělám nějaký rozhovor a o mojí omítce se napíše zdarma.“

Nejzábavnější ovšem byla pasáž, ve které se Anife Vyskočilová rozpovídala o Češích. V 90. letech si ji lidé na ulici fotili jako opičku, protože je černá. Dneska je prý v Evropě černých tolik, že už je na ně alergická i Anife, která, když jede do Švédska, by chtěla vidět hezké švédské blonďáky.

Poté, co zakotvila u nás, naučila se dobře česky, nastudovala naši historii, pochopila české vtipy a přizpůsobila se. Ví o nás všechno a úplně prý nesnáší, když ji nějaký blbeček posílá zpátky na Balkán. „Já jsem tady doma, já tady platím daně, tak ať mi ten, co to řekl, vrátí ty prachy, které používal ze státní kasy.“ Co nesnáší na české mentalitě, je fakt, že jsme „kam vítr, tam plášť“ a že „jenom křičíme, ale nic neděláme“. Nikdo zde také prý nemůže říct svůj názor, který se liší od většinového. A pak to přišlo: „Například teď jak byl koronavirus. Každý nosí roušky. Dobře, ale tak snad jsi dospělý. Rouška se nosí, když jsi opravdu nemocný nebo chceš chránit někoho v obchodě, ale nemusí přece jezdit na kole, do půl těla nahý, v horku. Sportuje, a má na sobě roušku? No není to debil? Je to debil. Spousta lidí si na to stěžuje, ale nikdo neřekne, že si tu roušku sundá.“

Milá Anife, ještě nás asi tak úplně dobře neznáš. Nejde ani tak o to, že by nás nenapadlo si nedůstojný náhubek sundat, ale o to, že jsme národem práskačů, kde by na nás do pěti minut zavolali sousedi či kolemjdoucí fízly. To proto náhubek nosili i ti, kteří věděli, že to je hovadina – nebáli se koronaviru, ale spoluobčanů, pro něž je udávání národním sportem. Mám bratrance u městských strážníků, a tak vím, že drtivá většina jejich výjezdů není kvůli tomu, že se někde děje nějaká nepravost nebo je třeba řešit něco důležitého, ale proto, že na sebe lidi bonzují, když třeba soused stojí kolem auta na trávě a podobně. To by ses asi, Anife, divila.

Po chvíli se Anife Vyskočilová tak rozvášnila, že smetla i chabé moderátorčiny námitky, kterými se pokusila celý slavný covid-19 a cirkus okolo něj obhájit. „Já si stejně myslím, že je to největší podvod tisíciletí. Minulý rok byly spalničky, a ty byly nebezpečnější. Zavírali jsme obchody? Dělali jsme nějaké omezení? Ne. Protože ta ekonomika potřebovala ještě vyvrcholit. Když přišel rok 2020, všichni si říkali, jé, to bude super rok. Ale já jsem věděla, že tam přijde ten spouštěč a že nám to nandají. A to celosvětově, protože ekonomika byla už na vrcholu. Víš, kolik se vyrobilo aut? Ta auta byla na parkovišti. Nemohli to ani prodat, protože jich bylo strašně moc. Takže to zabrzdění na dva tři měsíce pro ty velké korporátní firmy je prostě super. Teď budou prodávat to, co vyrobili předtím, lidi vyhodí, ušetří a místo nich přijdou roboti… Takže se změní celý ten systém (…)“ Více o tom, co bude znamenat koronavirus pro naše další životy a světovou ekonomiku, se dočtete v červnovém čísle Šifry.

Aktuální číslo Šifry si můžete přečíst v tištěné i digitální podobě. Poštovné a balné je zdarma.

A o to přesně šlo – změnit systém. Protože má Anife jako světoběžnice přehled, co se děje jinde, všimla si, jak nelichotivě z koronavirové krize vyšli právě Češi. „Všude ve světě se doporučuje, u nás se zakazuje. Já miluju, jak pan Babiš řekne, že zachránil tisíce životů. Nezachránil nic. Měl nechat malé podniky, aby fungovaly, tak, jak to bylo v Německu. A tady ty kecy v kleci, že narostly komodity a my musíme zdražit? Proč to nezdražili v Německu?“ Že by proto, že tam nemají koblihového vůdce, který se snaží zlikvidovat konkurenci?

Testem inteligence jménem covid-19 prošla Anife Vyskočilová na jedničku s hvězdičkou. A ještě u toho byla veselá a vtipná. Škoda že tak jako ona neuvažuje víc lidí. Jaké z toho plyne poučení? Nevěřte tomu, co se o něčem nebo o někom vypráví v médiích, ale přesvědčte se o tom, jak to doopravdy je, raději sami.

Milan Vidlák, časopis Šifra