Červovitý výběžek slepého střeva zvaný apendix je považován za přebytečný pozůstatek, který v lidském těle zůstal jako památka na naše předky. Stejně jako například zuby moudrosti má apendix špatnou pověst zbytečné části našeho těla, která nejen že nemá žádnou funkci, ale naopak dokáže člověku přivodit nepříjemné zdravotní potíže. U zubů moudrosti jde zejména o bolesti a komplikace, které doprovázejí jejich růst a hodně lidí si je proto musí nechat dát vytrhat, což také není zrovna nic příjemného. Ještě horší následky může mít ale zánět apendixu, lidově také „slepák“. V momentě kdy u člověka dojde k zanícení apendixu, musí většinou podstoupit chirurgický zákrok, což je pro dnešní medicínu poměrně snadný způsob, jak předejít následnému zánětu celé dutiny břišní a případně i smrti pacienta.
Je ale apendix skutečně jen tikající bombou v břiše, jejíž jedinou možnou „funkcí“ je ohrozit člověka na životě? Tato otázka vědcům vrtá hlavou už několik let a někteří tvrdí, že by apendix přeci jen mohl být k něčemu užitečný. Za možnou důležitou funkci je považováno udržování počtu prospěšných střevních bakterií, které pomáhají lidskému tělu vypořádat se s různými infekcemi. Asi nejznámějším argumentem zastánců této hypotézy je studie z roku 2012, jejímž výsledkem bylo zjištění, že jedinci, kteří v minulosti podstoupili odstranění apendixu, jsou až čtyřikrát náchylnější k opakovanému napadení infekční chorobou Clostridium difficile, která může člověka způsobit vážné potíže. Vědci to zjistili při pozorování pacientů s touto chorobou v nemocnici Winthropské univerzity v New Yorku. Recidiva choroby byla patrná u 11 % pacientů s apendixem a u 48 % bez apendixu.
K této hypotéze se přiklání i nová studie vědců z Midwesternské univerzity, kteří však užitečnost apendixu zkoumali zcela odlišnou metodou. Zajímavé je, že vědecký tým se nejprve snažil potvrdit nebo vyvrátit pouze obecně uznávanou hypotézu. Tedy hypotézu, podle které je apendix zcela k ničemu, protože jde v podstatě jen o zakrnělý pozůstatek nějakého orgánu našich předků.
Na rozdíl od zmiňované studie, která pozorovala pacienty v nemocnici, se vědci rozhodli věnovat pozornost nejen lidem, ale i ostatním savcům. Apendix totiž není ani zdaleka pouze lidskou výsadou a má ho celá řada různých zvířat. Vědci nakonec zjistili, že se apendix napříč evolucí různých savců opakovaně vyvíjel, ztrácel a potom zase vyvíjel, což vlastně vyvrací onu společností uznávanou hypotézu, která tvrdí, že apendix je jen zbytečným pozůstatkem něčeho, co se kdysi dávno vyvinulo a během evolučního vývoje zakrnělo. Pokud se tedy apendix opakovaně znovu vyvíjel, dalo by se předpokládat, že je k něčemu dobrý.
Jakmile vědci nabyli dojmu, že by apendix mohl k něčemu sloužit, snažili se zjistit, co by to mohlo být. Potom, co sesbírali data o přítomnosti či nepřítomnosti apendixu v tělech celkem 533 druhů savců, zjistili, že druhy s apendixem mají v průměru více lymfatické tkáně ve slepém střevě. Ta je známa jako stimulant pro růst a tvorbu střevních bakterií, které jsou důležité pro dobrou imunitu. „I když tyto vazby mezi apendixem a tkáněmi ve slepém střevě byly zmiňovány už v minulosti, toto je poprvé, co se je někomu podařilo statisticky ověřit,“ napsali autoři v publikované studii.
Apendix se tak díky nové studii už nezdá být tak úplně zbytečný, otázkou však zůstává, do jaké míry je pro lidský imunitní systém důležitý. Tady jsou ještě velké. Rozhodně jde však o věc, která by si zasloužila další pozornost. V současnosti alespoň tušíme, že bychom neměli ten malý výběžek považovat za zbytečný, protože příroda má vše promyšlené a je známa tím, že – na rozdíl od některých lidských výtvorů – nedělá zbytečné věci a vše má nějaký smysl.
Třeba je to podobné jako s lidským mozkem. Tvrdí se, že využíváme jen 10 % jeho kapacity. Znamená to snad, že těch zbylých 90 % je k ničemu? Anebo jsme je jen v průběhu všech těch divokých let z nějakého důvodu přestali používat?
Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.
Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.
Zdroje: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1631068312001960, http://www.sciencealert.com/your-appendix-might-serve-an-important-biological-function-after-all-2, https://www.sciencedaily.com/releases/2017/01/170109162333.htm