Video: Viróza č. 2 – šéf Evropské komise, nebo nalitý důstojník wehrmachtu?

Ještě máme v živé paměti, jak opilý český prezident Miloš Zeman málem přidal ke korunovačním klenotům i šavli, za což to od médií i veřejnosti pěkně a po právu schytal. Když se ale totéž přihodí někomu z Evropské unie, raději se předstírá, že se nic nestalo, anebo se tato událost interpretuje tak, jak je dobrým mediálním zvykem – překroutí se a lže se o ní. Jen tak si lze vysvětlit dvojí metr, který byl pro srovnatelné události nastolen. Podobně se referuje o činech USA a Ruska.

Není Juncker jako Zeman. A není viróza jako viróza…

V květnu se na evropském summitu v Rize opil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, a nejen to, přidal k tomu ještě nacistický pochod a pozdrav a profackoval přítomné kolegy politiky, přičemž maďarského premiéra Viktora Orbána, který si na rozdíl od něj udržel dekorum, incident přešel a choval se slušně, nazval diktátorem.

Mainstreamová média ale této události takřka nevěnovala pozornost, ač jde o skandál nevídaných rozměrů. Kdyby totéž udělal například právě Orbán, Zeman nebo nějaký Rus, strhla by se stoprocentně nevídaná mela a dotyčný politik by byl ukřižován. Když ale nejste diktátor neoblíbený, ale diktátor z Evropské unie, potažmo její Komise, která v rukou drží nebývalou moc, korporátní média vás podrží, ať uděláte cokoli.

„Jean-Claude Juncker na současném summitu Východního partnerství potvrdil svoji pověst přímého a upřímného politika. Šéf Evropské totiž po příjezdu do Rigy pozdravil maďarského premiéra Viktora Orbána slovy: Zdravím, diktátore!, čímž narážel na jeho autoritářské tendence,“ psal například k EU za všech okolností servilní server iDnes, podle nějž byl Juncker v žertovné náladě. Což o to, žertoval svérázně o sto šest, ale ta podstatná informace je, že byl opilý jak carský důstojník.

V tomto případě tedy spíš jako důstojník wehrmachtu. Na setkání s novináři přikráčel krátkým pochodovým krokem SS a v závěru připojil pozdrav Adolfa Hitlera se zvednutou pravicí, tzv. „malý pozdrav“.

Kdyby toto video před pár dny nezveřejnil „proruský“ server Aeronet a bulvární deník Blesk, podle květnového referování iDnesu nebo agentury AFP bychom si mysleli, že je Juncker „upřímný“, zatímco byl jenom ožralý.

I přihlouplý princ Harry to od médií schytal, když se na maškarní vystrojil za nacistu, ale člověk, který řídí Evropu, si klidně může v opilosti hajlovat, když na to přijde. Protože realitu vytvářejí média a ta hlavní již dávno nejsou na straně lidí a jejich cílem není informovat, ale manipulovat. Tak na demokracii a na zdraví!

 Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra