Média minulý týden informovala o tom, že se ve Francii poprali lidé, kteří se snažili v obchodech ukořistit o 70 % zlevněnou čokoládovou pomazánku Nutella. Francouzské ministerstvo financí nyní oznámilo, že bude obchodní řetězec Intermarché vyšetřovat, zda příliš velkou slevou neporušil pravidla prodeje.

„Jsou jako zvířata, jedna žena měla vytrhané vlasy, jiné starší dámě spadla krabice na hlavu, další krvácely ruce,“ řekl jeden ze zákazníků o potyčkách při nákupu Nutelly, která místo běžných 114 korun za 950 gramů stála v přepočtu 35,50 korun. Zaměstnanci řetězce Intermarché se svěřili, že sleva vyvolala „opravdovou katastrofu“.

„Snažili jsme se dostat mezi zákazníky, ale ti nás odstrkovali,“ uvedl jeden ze zaměstnanců pro Le Figaro. V některých pobočkách dokonce zasahovala i policie.

Nyní francouzský úřad pro ochranu spotřebitele oznámil, že se takto velkou slevou bude zabývat, neboť mohlo dojít k porušení cenových předpisů. Francie sice slevy při lednovém výprodeji umožňuje, ale podle ministerstva financí není jasné, zda sleva na Nutellu nebyla jen jednorázovou slevou, která by se dala klasifikovat jako „nekalá soutěž“. Jde o to, zda obchod neprodával produkt pod nákupní cenou.

Obdobná situace jako s Nutellou podle francouzských médií nastala ve stejném řetězci Intermarché v Metách s plenami. „Bylo to strašné, nedalo se to zvládnout. Před otevřením se u vchodu tísnilo asi 250 lidí, kteří přišli speciálně kvůli plenám. Ženy se bily, museli jsme zavolat pořádkové síly,“ uvedla jedna z vedoucích obchodu.

Vyšetřovatelé úřadu teď tedy budou prověřovat, za kolik Intermarché Nutellu (a případně pleny) pořídil. Pokud by vyšlo najevo, že i přes 70% slevu řetězec ještě vydělal, možná Francouzi rozmlátí obchody znovu. Jak totiž známe i z České republiky, mnohé zboží je tak předražené, že i po slevách v řádech desítek procent obchodník ještě solidně vydělá.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-vid-