V datových centrech na Islandu někdo ukradl až 600 počítačů využívaných pro těžbu bitcoinů a dalších virtuálních měn. Podle policie jde o největší sérii krádeží, kterou v ostrovní zemi zaznamenali, informovala světová média. Zprávu přinesla zpravodajská agentura AP.

Výkonné počítače policie, jejichž hodnota je téměř 41,2 milionu Kč, zatím nenašla, ale zatkla již 11 osob, včetně člena ochranky. Pokud se ukradená zařízení používají ke svému původnímu účelu, tedy tvorbě nových bitcoinů, mohou mít zloději obrovský zisk v měně, která je údajně nevysledovatelná a anonymní.

Těžba nových bitcoinů vyžaduje velké množství elektrické energie. Té má Island dostatek, navíc levné, neboť má hodně obnovitelných zdrojů. I proto na ostrově vypukla bitcoinová horečka a bublina s touto kryptoměnou se stále nafukuje.

„Je to velká krádež o rozsahu, který jsme nikdy předtím neviděli,“ řekl policejní komisař Ólafur Helgi Kjartansson. Vše podle něj ukazuje na to, že zločin byl skvěle zorganizován. Jednalo se o čtyři vloupání; tři se uskutečnila v prosinci a jedno v lednu. Úřady prý o krádežích neinformovaly dříve, protože doufaly, že se jim podaří zloděje najít.

Policie se snaží monitorovat spotřebu elektřiny po celé zemi. Právě vysoká spotřeba energie by mohla odhalit, kde se nachází ilegální „bitcoinový důl“.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-