Yoshua Bengio je přední vědec v oblasti výzkumu umělé inteligence (AI), stojí například za systémy rozpoznávání řeči, automatickými překladači v Googlu nebo samořízenými vozidly, jejichž testování je v plném proudu.
Pro francouzský týdeník L´Express se ale nyní vyjádřil v tom smyslu, že se umělá inteligence vyvíjí až příliš rychle a že se vymyká jakékoli kontrole. „Společnost nepostupuje kupředu stejně rychle jako technologie, v sázce je přitom hodně,“ řekl Bengio, který šéfuje montrealskému institutu pro strojové učení MILA.
V reportáži, kterou o něm francouzský týdeník přinesl, narazil mimo jiné i na riziko, které si většina lidí stále neuvědomuje, protože teď se mají dobře, nebo si myslí, že jsou nenahraditelní. „Co budeme dělat s lidmi, kteří kvůli umělé inteligenci přijdou o práci?“ položil zásdní otázku. Lidi dělají chyby a ve srovnání se stroji jsou pomalí, takže pokud se podaří vyladit roboty tak, aby chyby nedělali, mají mnohem větší potenciál než unavení a nespolehliví lidé. Ostatně studie zveřejněná na posledním ekonomickém fóru v Davosu předpovídá, že jen v příštích pěti letech kvůli umělé inteligenci ztratí ve světě práci 7,1 milionu lidí.
Další problém, který Bengio zmiňuje, byl zachycen již v některých sci-fi filmech, například v Minority Report Stevena Spielberga z roku 2002. „Necháme policii a soudy, aby se řídily algoritmy předpovídajícími riziko zločinu při zatýkání nebo souzení občanů? O všech těchto otázkách je třeba debatovat,“ soudí vědec, který se ve Francii narodil, ale stal se Kanaďanem.
Kanadský počítačový expert se dlouhodobě věnuje metodě strojového učení nazývané deep learning. Ta se inspirovala fungováním lidského mozku – sítě umělých neuronů přijímají a analyzují informace, a když jich vstřebají dostatečné množství, nic jim nebrání rozpoznávat obrazy, zvuky nebo texty.
Práce Bengia a jeho kolegů se stala základem mnoha projektů Googlu, Applu, Facebooku nebo Amanzonu, tedy firem, které mají k dispozici miliardy uživatelských údajů, z čehož jde strach již dnes. A to jsme teprve na začátku…