Vědec z Nové Anglie oznámil, že radiace z japonské Fukušimy dorazila na břehy Spojených států. Zaznamenal údajně maličké množství, zhruba tisícinu toho, co vyplodí rentgen u zubaře. Upozorňuje ale, že toto množství bylo naměřeno 5000 mil od Japonska a 5 let po výbuchu. Nicméně podobné zprávy se objevují už několik let a podle některých zdrojů se zdá, že v určitých vlnách radiace dorazila už mnohem dříve. A silnější. Připomeňme si, že i radiace z Černobylu obletěla svět několikrát a ještě dnes vytrvale září, byť pod betonovým krunýřem. [sociallocker id=“94522″]
Ze své laboratoře, jež se nachází o dalších 3000 mil dále směrem na východ v Massachusetts, přesněji ve výzkumném centru Wood Hole Oceanographic Institution, oceánograf Ken Buesseler objevil ve vzorcích vody z Tillamook Bay a Gold Beach radiaci, která je typická pro jaderné elektrárny. Informoval o tom deník Statesman Journal, operující v oblasti Oregonu, kde byl také jeden vzorek vody vzat a testován.
Tyto drobné známky všechny pocházejí z masivního množství kontaminované vody, jež unikla a stále uniká již od března roku 2011, kdy došlo k roztavení tří reaktorů po silném zemětřesení a tsunami v Japonsku. Radiace se nedostala jenom do vody, ale i do ovzduší.
Federální správa Spojených států ovšem nemonitoruje úroveň radiace v oceánu, a tak Buesseler spustil crowdfundingovou kampaň právě k tomuto účelu. Sleduje tak radiaci napříč oceánem díky pomoci dobrovolníků ze západních břehů USA a vědců, kteří pořádají výzkumné cesty. Posléze analyzuje vodu z různých míst. Buesseler sám podnikl sedm cest do Japonska, aby studoval úroveň radiace přímo tam. Vzorky z Oregonu údajně poprvé obsahovaly cesium 134, což je „značka“ japonské elektrárny. Nedávné vzorky obsahovaly také cesium 137, další izotop z Fukušimy, který byl předtím naposledy přítomen v oceánech během jaderných testů v 50. a 60. letech.
„Nemůžete mít oceány bez radioaktivity,“ poznamenal. „Stačí jedna taková jaderná havárie, a testy už budou vždycky ukazovat radiaci.“
Cesium 134 bylo také poprvé detekováno v Kanadě u odchycených lososů, a to v rámci projektu InFORM project, jenž vede oceánograf Jay Cullen z University of Victoria. S projektem InFORM se nedávno spojil Buesselerův tým. Ten byl v Kanadě také aktivní; nalezl například cesium 134 ve vzorcích mořské vody u přístavu Vancouver Island.
„Přestože byly úrovně [radiace] dvakrát tak vysoké, pořád můžete v oceánu plavat šest hodin denně po celý rok a pořád dostanete tisíckrát menší dávku než z jednoho rentgenu u zubaře,“ řekl Buesseler deníku Statesman Journal. Buesseler se nesnaží prokázat, že by Tichý oceán u amerického pobřeží byl nějak nebezpečně kontaminovaný radiací (ačkoliv jiní se toho obávají); spíše projevuje aktivní zájem zjistit, jak se stupně radiace mění v závislosti na vzdálenosti od Japonska, kde jsou logicky mnohem vyšší. Jakožto vědec chci vědět, jak rychle se oceánské proudy mísí,“ prohlásil.
Tato znalost bude důležitá jak v tomto případě, ale i u případných jiných jaderných havárií, aby šlo určit, jestli směřujeme nebo budeme směřovat ke katastrofě. Vliv oceánských proudů na roznos kontaminace totiž může být klíčový. Stejně tak Japonsko a Rusko na počátku roku 2016 oznámily, že se jejich vědecké týmy spojí za účelem efekty radiace zkoumat, a to z hlediska vlivu na DNA budoucích generací.
Japonská vláda se nyní ale nepotýká pouze s kontaminovaným oceánem, který sice americké pobřeží moc nevzrušuje, ale přinejmenším u toho japonského zadělává na velké problémy. Kromě kontaminace vody se radiace rozšířila i do vzduchu a okolí, což vedlo například ke kurióznímu případu, kdy blízké okolí začala tyranizovat „radioaktivní divoká prasata“, která se začala množit jak o závod – dle zpravodaje Daily Mail jejich populace vzrostla o 330 % a ve snaze se uživit zdecimovala okolí a zanechala, zejména na agrikultuře, škody v milionech dolarů. Ekonomické problémy spojené s Fukušimou zasáhly Japonsko stejně tak intenzivně jako samotné zemětřesení.
Koyodo News minulý měsíc vyčíslily škody na 178,14 miliard dolarů a finanční kompenzace společnosti Tokyo Electric Power Co. Holdings narostly ze 48,1 miliard dolarů na 71,3 miliard. Dekontaminace, dle zprávy, bude stát až 44,5 miliardy dolarů.
Před rozšířením se do Ameriky už vědci dle serveru USA Today varovali v roce 2014, ale stejně jako současná Buesselerova studie očekávali jen malé zamoření. I přesto katastrofa otřásla světem, nejenom pro poměrně živé vzpomínky na Černobyl, a rozmohla se nová světová diskuse o tom, zda pokračovat v jaderné energetice. Zatímco Asie se případem příliš zastrašit nenechala, například Indie rozšiřuje stávající elektrárny a nyní bude stavět 12 nových. Diskuse však zasáhla Evropu, zejména Německo, kde politici v čele s Angelou Merkelovou ambiciózně prohlásili, že do roku 2022 bude Německo fungovat zcela na obnovitelných zdrojích a postupně uzavře všechny ostatní, tedy i jaderné.
Ačkoliv mnoho vědců tvrdí, že radiace v Pacifiku nedosahuje nebezpečných úrovní, je potřeba si připomenout řadu „záhadných“ jevů, které se po havárii Fukušimy začaly objevovat. Například epidemie mořských hvězdic, které začaly v alarmujících množstvích vymírat u pobřeží Spojených států a Kanady, stejně tak dramaticky klesla populace sardinek, tuňáků sardelí a sleďů, to vše u západního pobřeží. Populace ústřic mizí tak rychle, že se to začalo nazývat „velký americký ústřicový kolaps“ a stejně tak populace lososů se ocitá na historickém minimu. To lze vysvětlit intenzivním rybolovem, nebo snad kombinací radiace a lovu, ale nejde tak odůvodnit všechno.
Sledi u pobřeží Britské Kolumbie začali krvácet z žáber, břicha a z očí a v planktonu mezi Havají a západním pobřežím USA bylo údajně nalezeno nebezpečné množství cesia 137. Takových případů se objevuje mnohem více. Ač dle většiny vědeckých vyjádření nejsou lidské životy v ohrožení. Pokud jsou ale úhyny zvířat spojené s havárií Fukušimy, pak se musíme mít přinejmenším na pozoru. [/sociallocker]
Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího za skvělou cenu.
Stačí-li vám čtení našeho webového magazínu, můžete nás podpořit dobrovolným příspěvkem v libovolné výši. Moc nám to pomůže.
Zdroje: http://www.upi.com/Top_News/US/2016/12/12/Fukushima-radiation-reaches-United-States-shores-for-first-time/8491481288714/, http://atominfo.cz/2016/02/indie-usiluje-o-rozsireni-jaderne-elektrarny-kudankulam/, http://ekonomicky-denik.cz/cile-energiewende/, https://en.wikipedia.org/wiki/Sea_star_wasting_disease, http://www.globalresearch.ca/the-ocean-is-dying-marine-and-animal-life-die-offs-california-coast/5451836