Obsah na YouTube kontroluje a maže více než 100 nevládních organizací

Více než 100 nevládních neziskových organizací a vládních agentur pomáhá z YouTube odstranit takzvaný „nevhodný“ obsah. Podle Googlu s takovou aktivitou však mnoho z nich nechce být vůbec spojováno.

Prostřednictvím různých smluv s mateřskou společností Google více než 100 takzvaných nevládních organizací (NGO) i vládních úřadů získalo možnost odstranit „nevhodný obsah“ z internetu. Témata se pohybují od pornografie přes porušení autorských práv až po videozáznamy tzv. „nenávistné řeči“ (té, která se etablishmentu nehodí) a videa k verbování teroristů.

Mezi známé organizace patří mimo jiné americká židovská organizace Anti-Defamation League a evropská organizace No Hate Speech. Podle Daily Caller však existuje mnoho organizací, kterou s touto kampaní nechtějí být spojované.

Již v roce 2012 Google spustil program Trusted Flaggers pro kanál YouTube, ale v posledních letech celý program v podstatě explodoval, protože v regulaci této platformy chce Google pokračovat. Všechny pomocné organizace tak dostávají digitální nástroje, které jim umožňují hromadně označovat obsah, jejž pak zaměstnanci YouTube odstraní. Takový obsah je také vyloučen z reklamy, to znamená od příjmu peněz. Lze tak nástroje krásně zneužít v konkurenčním boji.

Znovu a znovu se kritizuje, že zapojení speciálních organizací vede k upřednostnění určitých politických názorů. Šifra už psala, že něco podobného se stalo i s on-line encyklopedií Wikipedie. Anonymní editoři Wikipedie s levicovými postoji bez problému zablokují autory, kteří neodpovídají oficiálnímu vidění světa. Opoziční hlasy k levicově-liberálnímu mainstreamu se tak v hlavním mediálním proudu objevují stále méně. Také to zcela jasně ukazuje, jak příliš mnoho nadvlády a dominance IT koncernů má v digitálním sektoru také svoje negativní stránky.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://www.contra-magazin.com/2018/01/youtube-ueber-100-ngos-kontrollieren-die-inhalte/