V Polsku se podle zpráv médií prováděly testy léků na lidech z okraje společnosti. Co na taková obvinění říká farmaceutický gigant?

Na klinice v polském Grudziadz si bezdomovci nechávají za 10 zlotých vstříknout injekci. V přepočtu je to 62 korun. Jak napsal švýcarský časopis Beobachter, nevědomě se tak zúčastnili lékařských pokusů. Na klinice bezdomovcům řekli, že byli očkováni proti chřipce. Ve skutečnosti se mělo jednat o očkovací látku Fluad-H5N1 farmaceutického koncernu Novartis proti ptačí chřipce.

„Pár zlotých na cigarety se vždycky vyplatí,“ řekl jeden bezdomovec reportérům Beobachteru. Na klinice jednoho lékařského páru „očkovaným“ vystavili očkovací notýsek a teploměr. Měli si zaznamenávat svoji teplotu a zapisovat ji deset dnů do notýsku. Potom ho měli opět přinést a dostat další injekci.

V průběhu několika týdnů přišlo na kliniku nejméně 21 obyvatel ubytovny ve stejném městě. Společnost Novartis takto „otestovala“ 4560 lidí. Novartis Vaccines chtěl přivést na trh vakcínu Aflunov a vyzkoušet ji na lidech v Polsku, Litvě a České republice. Jeden postižený bezdomovec přes curyšského právníka Philipa Stolkina podal na Novartis žalobu. Požaduje odškodnění 50 000 švýcarských franků z dosaženého zisku za Aflunov, píše Beobachter.

Po vakcinaci byl rozpálený, pleť ho svědila tak, že by nejraději vyskočil ze svého těla. Na konci roku 2016 byli tři lékaři a šest sester v druhém soudním líčení odsouzeni, ještě se čeká na písemný rozsudek.

V roce 2008 začal bít na poplach ředitel zmíněné ubytovny. Rok po následujících experimentech zemřelo 20 obyvatel ubytovny, což bylo výrazně víc než v jiných letech. Jedno trestní stíhání bylo zastaveno, neboť se nepodařilo prokázat žádný přímý vztah s testem léků.

Vakcína byla podle Beobachteru schválená v roce 2010 v EU, ne ale ve Švýcarsku. Zda Novartis požádal o povolení ve Švýcarsku, nebo jestli na žádost o registraci teprve čeká, to úřad na kontrolu léků Swissmedic časopisu nesdělil.

Novartis na přímou otázku uvedl, že o požadavku na odškodnění nemá žádnou informaci. Všechny klinické studie koncernu prý dodržují etické standardy, které jsou zakotvené v Helsinské deklaraci a Good Clinical Practice.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Překlad: Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://www.beobachter.ch/justiz/artikel/novartis_medikamentenversuche-an-obdachlosen/