Už je to více než 60 let od doby, kdy byla naposledy nalezena vikingská pevnost v Dánsku. Nicméně podle výzkumníků už je čekání konec – objevili totiž další vikingskou pevnost, a to na centrálním dánském ostrově Sjælland. Tím ale jejich nadšení nekončí. Nález totiž potvrdil domněnku, která pozmění historii tohoto až záhadného lidu.

V 30. letech 20. století došlo v Dánsku k sérii podivuhodných nálezů, kdy se podařilo odkrýt zbytky pevností dokonale kulatého tvaru. Většina historiků i archeologů se nicméně shodovala, že takové struktury by relativně zpátečnický národ nedovedl v době svých nájezdů postavit. Od této doby k žádnému dalšímu nálezu nedošlo, takže se ustálila myšlenka, že tyto stavby mají na svědomí cizí armády, a nikoliv domácí Vikingové.

Jenže teď archeologové našli další vikingskou pevnost se zmíněným skvěle provedeným kulatým tvarem, čímž se znovu otevírá otázka, jak barbarští či pokročilí ve skutečnosti Vikingové byli. Spisovatel a také spolupracovník na tomto novém výzkumu Søren Michael Sindbæk nabízí podrobný náhled na tuto znovuobjevenou strukturu a došel k závěru, že se skutečně jedná o jednu z dlouho ztracených pevností, která navíc svými prvky odpovídá těm předchozím.

Sindbæk rovněž vysvětlil, proč trvalo tak dlouho další pevnost objevit. Vinu klade rozsáhlé a destruktivní zemědělské činnosti, zejména ve středověku, kdy farmáři opakovaně orali a urovnávali půdu. Pevnosti tak postupně klesaly a v současné době by jejich věže vyčnívaly sotva půl metru nad průměrnou výšku tamního pole. Člověk tak mohl okolo pevností chodit a nikdy si nevšimnout, že tam kdysi nějaké stály. Byla k tomu zapotřebí technologie LIDAR, fotografie pořízené ze vzduchu, které umožňují najít půdorys ztracených staveb.

LIDAR snímky nám ale vyprávějí podrobný příběh o tom, co leží těsně pod povrchem. Toto laserové snímání totiž vytvoří 3D obraz, s nímž je možné vytyčit klíčové elementy a poskládat půdorys. Tato pevnost měří 144 metrů v průměru, jedná se o perfektní kruh, a vedly do ní čtyři brány. Výzkumníci došli k závěru, že k vytvoření tak přesné a úhledné struktury bylo zapotřebí na onu dobu až extrémní organizace a zkušeného stavitele a průzkumníka území.

Letecké snímky byly pořízené už v roce 2014 a zavdaly záminku k odkrytí pevnosti archeologickou prací. Nejedná se ovšem o práce nijak rozsáhlé a došlo jen k částečnému odkrytí a nalezení několika málo předmětů, nicméně i to stačilo k údivu. Ukázalo se, že pevnost byla postavena mezi lety 970 až 980 našeho letopočtu, tedy během vlády světoznámého Haralda Gormssona, přezdívaného Modrozub (Bluetooth).

Podle Sindbæka byl ale život v této pevnosti celkem poklidný, a to díky své rozloze. Ta měla totiž většinu případných útočníků odradit. Pevnosti jako tato úmyslně nacházejí blízko pobřeží, aby umožnily přístup k pevninským i mořským cestám co nejpohodlněji a zároveň oběma dodávaly bezpečí. Na této pevnosti je ještě zajímavé, že byla postavena ve stylu, který nazýváme Trelleborg, který je mezi ostatními nálezy poměrně unikátní. Poslední pevnost v tomto stylu totiž byla nalezena naposledy před 600 lety. A pak že Vikingové byli krvelační barbaři – nejenom šikovní inženýři, ale zřejmě i v mnoha dalších ohledech nebyli o nic horší než kterýkoliv jiný člověk své doby.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.trueactivist.com/newly-discovered-1000-year-old-fortress-changes-everything-we-know-about-vikings/