Alarmující zjištění přinesla Česká televize. „Před časem vyšly najevo alarmující výsledky kontaminace podzemních vod v Česku pesticidy, tedy látkami používanými v zemědělství na hubení různých škůdců. Do vody se pesticidy dostávají nejčastěji ze zemědělské půdy, a proto je její sledování důležitou aktivitou, kterou však dosud nikdo nedělal. Výskyt i koncentraci pesticidů a sloučenin, které vznikají jejich rozpadem, sledovali v uplynulých letech v orné půdě odborníci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.“Výsledek není příliš povzbudivý. Vědci odhalili, že ve více než polovině měřených vzorků půd jsou současně přítomny dva a více pesticidů v nadlimitní koncentraci. V půdách byly také nalezeny velmi frekventované produkty rozkladu dvou toxických látek – simazinu a atrazinu, které se už deset let nesmí používat.
„Zkoumali jsme vzorky z pětasedmdesáti lokalit v celé České republice. Zjistili jsme, že 51 procent sledovaných půd obsahovalo pět a více pesticidů a 36 procent minimálně tři látky v koncentraci vyšší, než jsou stanovené limity. Alarmující byly nálezy pozůstatků simazinu a atrazinu, které jsou už deset let zakázány. Simazin se však do půdy v posledních letech dostává proto, že malé množství je povoleno jako nečistota v jiném pesticidu, který má velmi vysokou roční spotřebu,“ přiblížil České televizi výsledky výzkumu vedoucí týmu Jakub Hofman.
Kromě půdy jsme si otrávili i vodu. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil výsledky tříletého měření kvality podzemních vod v naší zemi. I kvůli pěstování řepky, kukuřice a biopaliv ve velkém jsou zamořeny pesticidy. V některých místech se nacházejí koktejly více než deseti druhů pesticidů a limity jsou překročeny i stonásobně.
V místech, kde se pěstuje něco jiného než řepka a biopaliva, třeba obilí, vědci ve vodě rezidua pesticidů nenacházejí.