Čínský vědec Che Ťien-kchuej překvapil veřejnost, když koncem loňského roku oznámil, že vytvořil geneticky modifikovaná dvojčata, holčičky Lulu a Nana. Upravil totiž geny embryí od sedmi párů za pomoci takzvané techniky CRISPR/Cas 9 (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats), která dovoluje výměnu defektního genu. Che Ťien-kchuej, jenž studoval v USA a na projektu spolupracoval s americkým vědcem Michaelem Deemem, oznámil, že cílem genetické editace embryí bylo umožnit HIV pozitivním otcům zplodit děti, u nichž by bylo nižší riziko nákazy virem, který způsobuje nevyléčitelný syndrom získaného selhání imunity zvaný AIDS.

Bylo to poprvé, kdy někdo genetickou modifikaci lidí přiznal; oficiálně je něco takového ve většině zemí zakázáno. To samozřejmě neznamená, že se to běžně neděje. Když už to vědci dokážou, výzkum musí být velmi daleko a někde se to naučit museli. Navíc těžko si představit, že by si konkurence nechala Číňany takto utéct.

Oficiální prvenství ale není vše, co pokus pana Che Ťien-kchuej přinesl. Prestižní magazín MIT Technology Review, který vydává prestižní Massachusettský technologický institut, informoval o tom, že nové výzkumy ukazují významné změny na mozku dvojčat, a to ne ledajaké. Podle amerických vědců mají Lulu a Nana po genetické úpravě mozků i lepší paměť a kognitivní schopnosti. A také lepší ochranu před Alzheimerovou nemocí.

Mozky, které mají od přírody nedostatek genu CCR 5 (to je ten, který při genetické modifikaci mozku dvojčat vědci odebrali), se daleko lépe zotavují z mrtvice a takoví lidé dosahují i lepších školních výsledků, tudíž to vypadá, že mají vyšší inteligenci.

Kritici již nyní upozorňují, že technologie CRISPR může být jednoho dne použita k vytvoření superinteligentních lidských bytostí, možná jako součást biotechnologického závodu mezi USA a Čínou. Vlak už se ale zdá se rozjel, a pokud už se dávno GM lidé vylepšených kvalit nevyrábějí, tak brzy začnou. Neexistuje totiž síla, která by to ohlídala a zabránila zneužití.

„Odpověď je s největší pravděpodobností ano, genetická modifikace ovlivnila jejich mozky,“ řekl magazínu MIT Alcino J. Silva, neurobiolog z Kalifornské univerzity, jehož laboratoř zmíněný CCR5 gen zkoumá. „Nejjednodušší interpretace je, že tyto mutace zvýší poznávací schopnosti dvojčat.“ Ovšem protože je velmi složité předvídat, jaké to přesně bude mít důsledky, nemělo by se něco takového provádět. Nikdo totiž neví, co to udělá s rovnováhou mozku, a podle doktora Silvy o tom dost nevíme: „Rovnováha v přírodě je velmi křehká.“ Na druhou stranu, pokud to vědci neprovedou, tak to nezjistí. Džin byl vypuštěn z lahve. Jednou se upraví mozek, podruhé oči, potřetí pohlaví a za chvíli se nebudeme stačit divit. Stačí se podívat, co provádějí vědci s GM potravinami.

Ovšem že by se ze zvyšování lidské inteligence stala u většinové populace masová záležitost, se očekávat nedá. Vládcům tohoto světa obecně mnohem víc vyhovuje, když je naopak průměrná inteligence populace nižší. Méně bystří lidé se totiž daleko lépe ovládají.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra