Video: Demolice věží v Glasgow se nepovedla. Na rozdíl od tří věží WTC v New Yorku 11. září 2001

Ve skotském hlavním městě Glasgow byl poslán řízenou demolicí k zemi komplex šesti panelových domů, známý jako červené věže, který byl od 60. let minulého století ikonou metropole. Stržení staveb bylo součástí plánů na zlepšení a zmodernizování bydlení ve městě, avšak plánovaná nedělní demolice, kvůli které bylo evakuováno 2500 lidí, se nepovedla podle představ – z šesti budov padly pouze čtyři a zbylé dvě budou muset být odpáleny dodatečně.

Kde udělali demoliční experti chybu, skotská média neuvedla. Avšak možná by nebylo od věci se příště poradit s americkými experty, kteří 11. září 2001 poslali k zemi řízenou demolicí věže č. 1 a 2 Světového obchodního centra, známé jako Dvojčata, a budovu WTC č. 7 k tomu. Tato řízená demolice vešla do dějin jako teroristický útok na Spojené státy americké, autoritami a mainstreamovými médii popisován jako čin teroristické organizace al-Káida, jenž vedl k následné válce proti teroru, která rozvrátila polovinu světa a jejíž „ovoce“ sklízíme po celém světě dodnes.

Této oficiální verzi dnes věří stále méně lidí. Konkrétní viníky sice stále neznáme, ale ať už poslal k zemi mrakodrapy v New Yorku kdokoliv, jisté je, že šlo zřejmě o nejsložitější a zároveň nejlépe provedenou řízenou demolici v dějinách. Na rozdíl od té skotské…

Pro srovnání se můžete podívat na tato demoliční videa z 11. září 2001. Zvlášť zajímavé je to první, které zachycuje pád budovy č. 7, do níž nenarazilo žádné letadlo, stála 100 metrů od Dvojčat a spadla až k večeru.

 

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra