Stav ukrajinských silnic je tak špatný, že by se Ukrajinci měli víc zajímat o helikoptéry, radí šéf bezpečnostní rady Turčynov

Oleksandr Valentynovyč Turčynov, který byl v březnu 2010 krátce prozatímním předsedou vlády a po svržení Viktora Janukoviče z funkce hlavy státu 22. února 2014 předsedou promajdanovského parlamentu a prozatímním prezidentem Ukrajiny, a nyní vykonává funkci tajemníka Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny, popřemýšlel o využití nejnovějších ukrajinských helikoptér pro potřeby bezpečnostního a civilního sektoru.

Těžce zkoušeným Ukrajincům, kteří jsou stále chudší a mají potíže vyžít, dal radu, která je určitě potěší. Silnice jsou prý v tak mizerném stavu, že by se měli začít více zajímat o cestování helikoptérou. „Pomineme-li bezpečnostní a obranný sektor, produkce helikoptér je velmi slibnou oblastí pro civilní sektor. Lehké helikoptéry, mobilní a rychlé, mohou vyřešit dopravní problém. Je čas poohlédnout se po helikoptéře jako po běžném dopravním prostředku,“ prohlásil během návštěvy výrobců Vibston Aero a Chezara.

Ukrajinci, jejichž životní úroveň neustále klesá, přičemž penze jsou v přepočtu kolem 1600 korun a mzdy kolem 5000 korun, přičemž jediné, co roste, je zadlužení země, jistě jeho vizi ocení. Mohlo by to být jako v tom vtipu, kdy do ukrajinského podniku přijede zahraniční delegace a zaměstnanci jsou dopředu instruováni, aby pokud se jich někdo zeptá, co si mohou koupit za měsíční plat, ať řeknou, že auto – v tomto případě rovnou helikoptéru. Všichni tedy překvapené delgaci odpoví, že si mohou koupit helikoptéru, až se jeden zaměstnanec zamyslí a vypálí: „No, říkali, že helikoptéru, ale já si k tomu radši ještě něco přidám a koupím si čepici.“

Je to samozřejmě cynický a černý humor první kategorie, přesně tak ale působí i výrok pana Turčynova, jenž jej ale bohužel myslel zřejmě zcela vážně. Lze předpokládat, že svým spoluobčanům půjde sám příkladem a několik helikoptér na běžné cestování si sám zakoupí. Byla by škoda, kdyby jezdil kvůli špatným silnicím pozdě a byl tak zdržován od skvělých nápadů pro blaho všeho lidu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra