Teorie o dříve zelené Sahaře je poměrně známá a důkazů máme nemálo – nicméně nedávná analýza z libyjské pouště, přesněji řečeno z archeologicky významné oblasti, kde lidé pobývali takřka od nepaměti, přinesla důkazy, že zde lidé farmařili už před 10 000 lety.

O zemědělství v oblasti, kterou dnes nazýváme Sahara, se hovořilo zejména po nálezu prehistorických semínek (více než 200 000!), jež nebyla navíc náhodně roztroušená, nýbrž se nacházela koncentrovaně v malých kruzích, což dále napovídá dávné farmářské aktivitě. Ani to ovšem nestačilo jako důkaz.

S tím vyrukoval až výzkumný tým, vzniklý spoluprací mezi Huddersfieldskou univerzitou a Univerzitou Modena & Reggio Emilia. Italští výzkumníci se zaměřili na hledání takzvané „zelené Sahary“, tedy dříve úrodných míst, kde se před tisíci lety i déle vyskytovaly osady. Nalezená semena divokých typů obilnin ovšem sama o sobě nepředstavovala pevný důkaz lidského farmaření, neboť se semeny prý mohli pohybovat mravenci. Nový nález zmíněného italského týmu dávnou přítomnost farmářů přesto potvrdil – a to vyvrácením přítomnosti mravenců.

Doktor Stefano Vanin z Huddersfieldské univerzity (biolog, forenzní a archeologický etymolog) analyzoval velké množství vzorků, nyní uložených na Univerzitě Modena & Reggio Emilia. Demonstroval posléze přilehlé vědecké komunitě, že mravenci nemohli být za přenos semen zodpovědní, čímž potvrdil druhou hypotézu – že se jedná o činnost lidských farmářů. I koncentrace semen naznačuje toto vysvětlení.

Nejedná se o nejstarší nálezy o farmaření v Africe, o němž se v poslední době i referuje jako o dřívějším než o známém úrodném půlměsíci na Blízkém východě, o němž se dříve mluvilo jako o místě, kde se zemědělství narodilo. Nejenom že střední až severní Afrika bývala dříve úrodná, dokonce se zde možná farmařilo dříve než jinde na světě.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.heritagedaily.com/2018/03/the-absence-of-ants-entomologist-confirms-first-saharan-farming-10000-years-ago/118615