Podle článku ve vědeckém časopise Nature Plants dochází k další vážné ekologické katastrofě. Některé z nejstarších a největších baobabů, nádherných stromů s kmeny silnými jako autobus, které rostou v extrémně suchých oblastech, a tudíž vydrží skoro všechno, začaly v posledních letech náhle umírat. A to přesto, že jsou tisíc až dva a půl tisíce let staré a dosud je nic nerozhodilo.

Možná i proto, že jejich kmeny nerostou z jednoho, ale z více stonků, a tak nesázejí vše na jednu kartu a je těžké je zabít. Ať je spálíte, nebo jim sundáte kůru, baobaby si hned vytvoří novou a rostou vesele dál. Když ale umírají, začnou hnít zevnitř a najednou se sesypou. Tak co se stalo?

„Devět ze třinácti nejstarších jedinců během posledních dvanácti let zemřelo, nebo došlo alespoň ke zřícení jejich nejstarších částí,“ napsali autoři výzkumu, kteří mluví o „události nebývalého rozsahu“.

Kdyby všechny zemřely ve věku třeba dvou tisíc let, mohli bychom se utěšovat tím, že právě taková je jejich životnost, ale takovéto rozpětí je přece jen podezřelé. Tudíž zbývá další možnost: asi se už na to, co tu vyvádíme, nemohly dívat.

Vědci se na to snaží jít samozřejmě vědecky, ale o příčině tohoto jevu zatím nic nevědí; spekulují pouze vágně o klimatických změnách. Jenže klimatické změny se děly pořád, aniž by to baobaby rušilo, takže těžko říct, proč zrovna teď a tak rychle.

Čtyři z devíti zchátralých stromů, kterých si výzkumníci všimli, byly největšími baobaby na africkém kontinentě. Během let 2005 až 2017 původně chtěli určit stáří těchto ušlechtilých rostlin a důvod, proč rostou do takové výšky, ale absolutně nečekali, že jim během té doby baoaby zemřou. Všechny z nich se nacházely v jižní Africe, konkrétně v Zimbabwe, Namibii, Jihoafrické republice, Botswaně a Zambii.

Nejstarší strom, jehož všechny dílčí stonky se zřítily v letech 2010 a 2011, rostl v Zimbabwe a podle odhadů žil kolem dvou a půl tisíc let. Největší exemplář byl v Namibii – měřil přes třicet metrů do výšky a v obvodu měl 35,1 metru.

Když už na Zemi nedokážou žít ani baobaby, které normálně vydrží všechno, je to na pováženou…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra