Chcete znát tajemství pyramid? Možná už umíte nazpaměť všechny ty komické oficiální verze o jejich původu, například že otroci dva a půl milionu precizně zabroušených obrovských kvádrů, tak dokonale usazených, že se mezi ně ani dnes nevejde byť jen žiletka, tesali měděnými dláty a tahali do stometrových výšek na saních. Pokud vás ale zajímá nějaká pravděpodobnější teorie, podívejte se na fascinující dokumentární film Carmen Boulterové The Pyramid Code, který pod názvem Pyramidy odvysílala dokonce i Česká televize.

Kanadská profesorka archeologie v pětidílném cyklu přináší úplně jiný pohled na tyto magické stavby. V jednotlivých dílech poodhaluje použití vyspělých technologií pro konstrukci pyramid a chrámů a tvrdí, že jsou ještě mnohem starší, než je nám vštěpováno, a poukazuje na to, že možná existují důkazy, kdy opravdu byly postaveny a k čemu měly sloužit. Podle ní nešlo o hrobky, ale o elektrárny produkující „bezdrátovou“ energii (s níž pracoval třeba Nikola Tesla), které stavěly vyspělé civilizace, jež používaly daleko víc smyslů, než máme k dispozici teď my, a technologie, o nichž se nám dnes ani nesní.

Tento „kontroverzní“ cyklus vnáší i nový pohled na postavení mužů a žen ve starověkém Egyptě. Vládl tam matriarchát, nebo patriarchát? Proč muži nosili ženské paruky? Byla opravdu technická vyspělost Egypta na tak nízké úrovni, jak se nám tvrdí, když na chrámových zdech pyramid jsou vyobrazení lidé, kteří provádějí přesné výpočty?

 

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra