Celkem pět vraků válečních lodí a jedné ponorky z druhé světové války zmizelo z mořského dna a nikdo neumí dost dobře vysvětlit, jak je to možné. Vraky ležely na dně Jávského moře od roku 1942, kdy byly potopeny námořními silami Japonského císařství. Spojenci zde tehdy utrpěli drtivou porážku, a bitva v Jávském moři tak za sebou zanechala množství britských, nizozemských a amerických vraků.

[sociallocker id=“94522″]

Potopené lodě byly ponechány na místě, kde měly ctít památku zesnulých námořníků a sloužit jako podvodní válečné hřbitovy, jak tomu obyčejně v podobných případech bývá. Tento týden však přišlo šokující zjištění, že několik vraků záhadným způsobem zmizelo. Těžko říci, kdy přesně se tak stalo, víme jen to, že poprvé zmizení potvrdilo nizozemské ministerstvo obrany v úterý 15. listopadu.

Že vraky nejsou na svých místech, zjistily úřady postižených států během příprav na 75. výročí bitvy, které připadá na další rok. Krátce poté, co Nizozemí ohlásilo, že ze dna zmizely dvě celé lodě a z třetí zbyla jen malá část, ozvaly se Velká Británie i USA. Američané oznámili zmizení vraku jedné ponorky a Britové postrádají dvě lodě. Na 3D mapě sestavené z dat získaných sonarovým průzkumem jsou dobře patrné propadliny, které za sebou vraky zanechaly, není tedy možné, že by si snad někdo jen spletl souřadnice a hledal na špatném místě.

Kam vraky zmizely a kdo je za to zodpovědný? To je nyní předmětem mezinárodního námořního vyšetřování. Nejpravděpodobnějším viníkem jsou zatím zloději kovů. Ačkoliv si vyšetřování žádá důkladný průzkum dálkově řízenými ponorkami a tvrzení, že vraky rozkradli zloději kovů, ještě není podložené, jde o nejjednodušší vysvětlení. Zloději kovů totiž v této oblasti bohaté na vraky operovali už v minulosti. Podle portálu New Straits Times zde byli minulý rok odhaleni vykradači vraků vydávající se za rybáře.

Křižník HMS Exeter se potopil během operace v Jávském moři 1. března 1942. Vrak nyní ze dna moře beze stopy zmizel. Foto: US Naval History and Heritage Command
Křižník HMS Exeter se potopil během operace v Jávském moři 1. března 1942. Vrak nyní ze dna moře beze stopy zmizel. Foto: US Naval History and Heritage Command

Mnozí odborníci však namítají, že vraky byly příliš obrovské a také moc hluboko na to, aby je někdo mohl jen tak vylovit. Indonéské námořnictvo navíc rovněž potvrdilo, že k ukradení celých vraků by byla zapotřebí spousta těžké techniky a v neposlední řadě času, což v kombinaci s faktem, že si nikdo ničeho nevšiml, působí velmi podezřele.

I to se však podle archeologa a odborníka Andyho Brockmana, který se k situaci vyjádřil pro  deník The Guardian, dá vysvětlit. Vykradači totiž údajně používají výbušniny, kterými obrovské vraky roztrhají na menší kousky, jež už je o poznání snadnější vylovit. I přesto, že i tento způsob zlodějiny je poměrně hodně nákladný, se podle Brockmana jedná stále o výnosný byznys. Staré lodě jsou totiž kromě oceli bohaté i na hliník, mosaz, či dokonce bronz, a to je pro zloděje velké lákadlo.

3D mapa ukazuje mořské dno poté, co vrak křižníku HMS Exeter zmizel...
3D mapa ukazuje mořské dno poté, co vrak křižníku HMS Exeter zmizel…

Úřady poškozených států také zdůrazňují, že nejde jen o obyčejnou krádež, ale i o ničení válečného hrobu. „Je to závažný prohřešek,“ vyjádřilo se nizozemské ministerstvo obrany pro The Guardian.

Bez hledu na to, jak vyšetřování dopadne, je skutečně zajímavé vědět, že lidé jsou schopni ukrást doslova cokoliv. A kdekoliv.

[/sociallocker]

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Lukáš Marek

Zdroje: https://www.theguardian.com/world/2016/nov/16/british-second-world-war-ships-illegal-scavenging-java-sea, http://www.sciencealert.com/several-wwii-shipwrecks-have-mysteriously-vanished-from-under-the-sea