Teprve podruhé v zaznamenané historii spatřili obyvatelé alžírského městečka Ain Sefra sníh. Bílou pokrývku by v okolí městečka, kterému se přezdívá také „brána do pouště“, čekal asi málokdo. Velmi překvapení z toho byli samozřejmě i místní obyvatelé. V této oblasti Sahary totiž naposledy sněžilo v roce 1979, a někteří obyvatelé městečka proto sníh viděli vůbec poprvé v životě.

Jak ukazují satelitní snímky z NASA, nešlo o žádnou jinovatku nebo snad jen malý poprašek, ale o pořádnou bílou čepici, která přikryla poměrně rozsáhlou oblast. Na pohled zajímavější jsou ale zcela jistě fotky pořízené přímo z povrchu země. Netradiční podívanou zachytil zdejší fotograf Karim Bouchetata a snímky si můžete prohlédnout na jeho Facebooku.

Ve městečku Ain Sefra sněžilo naposledy v roce 1979. Foto Karim Bouchetata
Ve městečku Ain Sefra sněžilo naposledy v roce 1979. Foto Karim Bouchetata

Sněhová nadílka údajně trvala jen půl hodiny a přes městečko Ain Sefra se přehnala toto pondělí. Sníh na území, kde teploty obyčejně dosahují až 50 stupňů celsia, pochopitelně poměrně rychle roztál a momentálně už po něm není, jak se říká, ani památky. Zapamatují si ho ale určitě všichni, kteří ho viděli, protože je velmi pravděpodobné, že sníh se v této oblasti jen tak neukáže a mnozí obyvatelé města ho ve svém rodišti už do konce života nebudou mít šanci spatřit.

Foto Karim Bouchetata
Foto Karim Bouchetata

Tentokrát byl vzácný jev způsoben vlhkým vzduchem, který se sem dostal z oblasti Středozemního moře a velmi studeným vzduchem ze severního Atlantiku. Městečko navíc leží v nadmořské výšce okolo 1000 metrů, což už byla poslední přísada do pomyslného saharského receptu na sníh.

Lukáš Marek