Honička jak z Hollywoodu. Leguán fascinujícím způsobem utekl armádě hladových hadů

Dramatické honičky jsou nedílnou součástí akčních filmů. Dokumentaristé z BBC však nyní přesvědčili celý svět, že skvělou režisérkou strhujících scén může být i sama příroda. V prvním díle nové dokumentární série Planet Earth II šokoval diváky výkon mláděte leguána, který dokázal uniknout hordě hadích predátorů. Dokument se natáčel na Galapágách, kde o život mladého leguána usilovala celá armáda štíhlovek, hadů známých pro svou rychlost při pronásledování kořisti. Celá scéna skutečně působí, jako by byla dílem filmového režiséra a leguán dokonale plní roli kladného hrdiny, který to nandá bandě zákeřných záporáků.

Hudební podklad, perfektní střih a zpomalené záběry podtrhly epičnost celé honičky a člověk si říká, jak obrovské štěstí asi museli filmaři mít, že se jim něco takového podařilo zachytit. Zajímavé je, že i když to v okamžiku, kdy po leguánovi vystartuje skupina hadů, vypadá, že se jedná o společně koordinovaný lov, realita je jiná. Tento druh hada totiž podle odborníků loví každý sám za sebe, a každého z nich tak za leguánem hnal jen vlastní hlad, nikoliv kolektivní soudržnost.

O způsobu, jakým se kameramanům podařilo získat cenné záběry, něco málo vypovídá video ze zákulisí natáčení, zveřejněné na YouTube kanálu BBC. Můžete na něm vidět dalšího leguána, který se vydává tou samou cestou jako jeho šťastnější kolega, ale končí v čelistích jednoho z hadů.

Toto video bylo údajně natočeno ještě před fascinující honičkou. Z toho by se dalo soudit, že si filmaři zkrátka vytipovali perfektní místo, kde se čerstvě vylíhnutí leguáni často střetávají s hromadou hadů. Potom už stačilo jen čekat, a když se na dokumentaristy usmálo štěstí, záleželo jen na profesionalitě kameramanů. Těm se nakonec podařilo pořídit jedny z nejakčnějších záběrů světové dokumentaristiky.

Lukáš Marek

Zdroje: https://www.youtube.com/watch?v=Rv9hn4IGofM&t=39s, https://www.youtube.com/watch?v=2cOMjZWJyog