Ropná společnost s příhodným názvem Ecopetrol způsobila přírodní katastrofu v oblasti Jižní a Střední Ameriky. Ropa vytrvale proudila řekami Lizama a Sogamoso celých 22 dní, než si toho autority vůbec povšimly.

Výsledkem této havárie je minimálně 2400 uhynulých zvířat (ryb, chovného dobytka ale také ptáků a ještěrů) a stovky místních obyvatel zůstaly bez jídla a vody. Mezi další komplikace také patří 70 poblíž žijících rodin, které potřebovaly lékařskou péči (bolesti hlavy, zvracení). Nejlépe to vyjádří slova jedné z obětí jménem Elkin Cala: „Nemám v podstatě co jíst. Celý náš život se odvíjí od této řeky, a ta je teď kontaminovaná.“

Ropa začala unikat 2. března a nepřestala po dalších více než 20 dní. Vysoce toxické zamoření se během toho rozšířilo 24 kilometrů po proudu řeky Lizama a 20 kilometrů u řeky Sogamoso. Není známo přesně, k jaké havárii došlo ani kolik zhruba barelů, co se objemů týče, se do řek dostalo. Odhady nicméně mluví o širokém a v podstatě nic-neříkajícím rozsahu 600 až 24 000 barelů. Jeden barel je v přepočtu 158 987 litrů.

Jak už bylo zmíněno, za celou katastrofu je zodpovědná kolumbijská ropná společnost Ecopetrol. Ta nedodala o havárii žádné informace a ani neaktualizovala svůj plán pro nouzové případy. Zřejmě i pro tyto další nedostatky bude Ecopetrol muset odškodnit rodiny postižené tímto ropným únikem.

Ecopetrol nás ovšem posvětil alespoň oficiálním prohlášením. To obsahovalo ujištění, že má situaci plně pod kontrolou a dělá vše, co může, aby danou oblast dekontaminoval. Po 22 dnech prvotní ignorace a dalších náznacích ale lze pochybovat nad upřímností jejich slov. „Pracujeme 24 hodin denně na různých klíčových místech v Caño Muerto, abychom tento zdroj vody obnovili. Nepřestaneme se snažit, dokud to nebude hotové,“ vyjádřil se Ecopetrol prostřednictvím tweetu.

Na závěr této nemilé zprávy je nutno dodat, že krátce po této „neúnavné snaze“ státem řízené společnosti reportéři z National Geographic, kteří se na místo přijeli podívat, prohlásili, že surová ropa stále uniká do obou řek…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://thecitypaperbogota.com/news/ecopetrol-oil-spill-considered-worst-environmental-disaster-in-decades-claim-experts/19405 https://www.reuters.com/article/us-ecopetrol-colombia/colombias-attorney-general-to-investigate-ecopetrol-oil-spill-idUSKCN1HA0AH https://colombiareports.com/central-colombia-oil-spill-contained-ecopetrol/