Havaj se pokouší řešit svůj velký problém s bezdomovci, o kterém již Šifra informovala, odvážným krokem, a to protlačením nového zákona v podobě základního nepodmíněného příjmu. Ten by měl ukončit extrémní chudobu nebezpečně vysokého procenta obyvatel.

„Pokud vím, tak jsme první stát, který přichází s takovým prohlášením, ale myslím, že je to důležitý projev hodnot, které my na Havaji sdílíme a podle nichž chceme jednat,“ napsal Chris Lee, demokratický politik z Havaje, prostřednictvím Redditu. O havajské bezdomovecké krizi jsme již psali zde.

Návrh zákona, označený jako HCR 89, říká, že každý občan si zaslouží základní finanční zabezpečeností. Výše zmíněný Chris Lee tento návrh přednesl, a co se týče Havaje, prošel bez jediného hlasu proti. Dále zajišťuje vznik skupiny zvané Basic Economic Security Working Group, do jejíhož čela se posadí představitelé jak z ministerstva práce, tak z ministerstva financí, a bude mít za úkol analyzovat státní ekonomiku a hledat způsoby, jak zajistit všem rodinám základní finanční zabezpečení, včetně zvážení všech forem plného nebo částečného základního nepodmíněného příjmu.

Zákon se také prý přímo potýká s narůstající automatizací práce. Údajně chrání místní turismem poháněnou ekonomii, neboť ta je závislá na neslavně placených pozicích ve službách. Především Air Bnb, webová služba zprostředkující pronájem ubytování, říkají havajští představitelé, ve velkém uškodila hotelovému průmyslu. Obávají se, že plně automatizovaná auta brzy vyženou taxikáře z jejich míst.

„Snahy navýšit mzdy, benefity a pracovní podmínky jsou důležitým krokem, jak místním rodinám pomoci krátkodobě, ale brzy bude potřeba kompletní změna ekonomického modelu vzhledem k inovaci, automatizaci a dalším změnám, které rapidně zhoršují ekonomickou nerovnost narušováním značného počtu pracovních míst na Havaji, tedy v dopravě, gastronomii, turismu, obchodech, pojišťovnictví, právu, zdravotnictví i v dalších sektorech,“ uvádí návrh zákona.

V návrhu dále zní, že byl modelován na základě pilotních projektů ve Finsku, Keni, Ugandě, Ontariu a v Oaklandu v Kalifornii. Ekonomika se bude nejprve analyzovat a vyzkoušejí se různé formy příjmů. Cílem ale údajně stále zůstává zajistit stabilitu, zabránit zhoršení nerovnosti a jak říká Chris Lee: „Zajistit, že je ekonomika stabilní, všem se daří a nikoho nenecháme napospas osudu.“

Modelově se tento počin opírá o vzor z Finska, které je první zemí, jež tento koncept testuje na celostátní úrovni, kde vybraní nezaměstnaní lidé dostali 500 eur měsíčně (to je cca
13 000 korun) s možností si jakkoliv přivydělávat, a sleduje se dopad jak na ekonomiku, tak společnost (jestli to lidi spíše motivuje k práci, anebo budou lenivět, jak obvykle argumentují odpůrci). Ve většině zemí se tato idea setkává zatím spíše s odporem (Švýcarsko se například v referendu rozhodlo, že si nic takového nepřeje). Bude tedy Havaj příkladem, že základní nepodmíněný příjem může fungovat?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje:http://www.trueactivist.com/hawaii-could-be-the-first-state-to-implement-universal-basic-income/ http://ekonomika.idnes.cz/finsko-spustilo-experiment-se-stejnym-prijmem-fr3-/eko-zahranicni.aspx?c=A170101_130209_eko-zahranicni_fih http://zpravy.idnes.cz/nepodmineny-zakladni-prijem-referendum-svycarsko-fwg-/zahranicni.aspx?c=A160605_090458_zahranicni_jw