Stejně jako nerezaví stará láska, platí zřejmě totéž o odvěké rivalitě. Mluví tak alespoň činy Řeků a Turků. Jako by nestačil cirkus v Jihočínském moři mezi americkými a čínskými (a občas japonskými) námořními silami, turecké stíhací letouny notně navýšily už tak mírně řečeno nepříznivé napětí v regionu. Přibližovaly se a obtěžovaly totiž přímo vrtulník s předsedou vlády.

Alarmující obrat již předtím mrazivých vztahů nabrala situace v úterý, kdy se řecký předseda vlády Alexis Tsipras a vrchní admirál Evangelos Apostolakis přesouvali pomocí helikoptéry na ostrov Rhodos. O aféře informoval řecký deník Kathimerini.

Vrtulník letěl ve výšce 1500 stop (zhruba 450 metrů, když se turecké stíhačky opakovaně přiblížily a požadovaly od pilota detaily. Pilot ovšem o situaci informoval Tsiprase, který povolal dvě vlastní stíhačky. Když se přiblížily, turecké se raději vzdálily.

„Tsipras prohlásil z egejského ostrova Kastelorizo, že Řecko bude bránit své principy a nepustí ani kousek svého území,“ píše dále Kathimerini. Naráží tím na spor tak starý, jako je turecká republika – po podepsání Lausannské smlouvy ve Švýcarsku, kde se řešilo poválečného uspořádání nově vzniklého Turecka, se Řekové a Turci střetávají takřka neustále, zpočátku i vojensky. Turecký prezident R. T. Erdogan minulý prosinec dokonce hovořil o potřebě „zrevidovat“ Lausannskou smlouvu, přesněji řečeno dohodu o hranicích těchto dvou zemí. V současné době se napětí udržuje kvůli řadě sporných ostrovů, o jejichž vlastnictví se hlásí obě země, a také kvůli Kypru, který je z těchto důvodů rozdělený na dvě poloviny.

Ilustrace Wikimedia Commons

Poslední dobou ale roste napětí na všech frontách, a oproti takovému bombardování Sýrie Američany, Brity a Francouzi je turecký a řecký spor zatím stále ještě jen takovým škorpením.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://ahvalnews2.com/greece-turkey/turkish-fighters-harrass-greek-pms-helicopter