Přitopil si ve studeném sněmovním bytě a ještě vydělal v rámci brigády na těžbě kryptoměn. Tak by se dal zjednodušeně popsta neotřelý nápad poslance Tomáše Vymazala z České pirátské strany. Správa Poslanecké sněmovny se začala zajímat o skokové zvýšení nákladů na elektřinu, poslanec následně přiznal, že těžil kryptoměny, omluvil se a vydělané peníze chce poslat na charitu.

O „kauze“ informoval deník Aktuálně.cz. Poslanec uved, že v bytě pomocí počítače těžil kryptoměnu Zcash. Zároveň si tím ale zatopil, protože v pokojích byla „nesnesitelná zima“. Výkonný počítač, který je na těžbu potřeba, má vysokou spotřebu elektrické energie a zároveň prý vyprodukoval značné množství tepla. „Po nastěhování do bytu v Nerudově ulici jsem během tří týdnů těžil kryptoměnu Zcash a za tento akt se omlouvám. Vytěžené peníze v řádu stokorun věnuji na dobročinné účely. Mimo jiné byla v bytě nesnesitelná zima (16 stupňů Celsia), než mi sněmovna dodala přímotop, přístrojem jsem si i topil, abych nezmrzl,“ uvedl na svou obranu poslanec.

Tomáš Vymazal

Šifra přiznává, že má pro poslance pochopení. Vždyť je to přece pirát. A navíc, ve srovnání s promrhanými miliardami, které mají členové Poslanecké sněmovny za posledních 30 let na triku, je zvýšený účet za elektřinu spíš z kategorie kuriozit.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra