Australská policie obvinila ve čtvrtek šéfa hlavního finančního poradce papeže Františka, kardinála George Pella, ze sexuálního zneužívání dětí. Bývalý arcibiskup Melbourne a Sydney a nejvyšší persona australské katolické církve se jej podle úřadů dopustil v 70. letech. Podle policie státu Victoria podalo na Pella, který nyní vede vatikánské ministerstvo hospodářství, stížnost mnoho obětí.

Pell již dříve čelil obvinění, že postupoval nesprávným způsobem při případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup Melbourne a později Sydney. Jinými slovy, kryl svoje parťáky.

Sydneyská arcidiecéze v první reakci podle ČTK uvedla, že Pell obvinění ostře popírá a hodlá se co nejdříve vrátit do Austrálie, aby mohl „očistit svoje jméno“.

Policie již vyslýchala Pella loni v říjnu. Vycházela z obvinění, která proti němu vznesli první dva muži. Ti tvrdí, že jim Pell v 70. letech sahal ve veřejném bazénu na genitálie. Je to ale jen špička ledovce.

Jak se poslední dobou ukazuje, v katolické církvi, australské zejména, je zneužívání dětí zcela běžným jevem. Již na začátku června Šifra informovala o tom, že pedofilové v australské církvi prokazatelně zneužili 4445 dětí. Jde ale o jev systematický a celosvětový, nikoli specificky australský.

Panenko Maria Podsrpenská, ty to vidíš!

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-