Věděli jste, že lidstvo vyprodukuje každý rok 2,6 bilionu tun odpadků, což odpovídá hmotnosti zhruba 7000 mrakodrapů o velikosti Empire State Building? Z této hromady pak v rozvinutých zemích, jako jsou třeba Spojené státy americké, končí přibližně 55 % na skládkách.
Odpad se stává téměř ve všech zemích světa stále větším problémem, o němž se před pár lety chvíli vášnivě mluvilo, a pak najednou vůbec. Povědomí o „katastrofě“ s odpadem již máme všichni v hlavě, ale kolik z nás ví o zemích, které jej nejenom efektivně řeší, ale dokonce mají nedostatek odpadu? Takovým případem je Švédsko, které se ve světě postavilo do hrdého popředí s proměnou odpadu ve využitelnou energii, což činilo tak svědomitě, že v roce 2013 trpělo nedostatkem odpadu na provoz komplexu, a dokonce začalo odpad dovážet z okolních zemí. Tímto směrem se zřejmě pokouší jít i čínské město Šen-čen.
Čína na svůj rapidní ekonomický a průmyslový růst neblaze doplatila právě decimací svého životního prostředí, což není žádné tajemství. Po letech eskalujících problémů s ovzduším, pitnou vodou i odpadem se zdá, že začíná s prvními opravdovými kroky, protože prostě musí.
Město Šen-čen se nebojí myslet ve velkém – nadbytek svého odpadu chystá měnit v energii, a to v objemu až 5000 tun denně. Ač to zní úžasně, ani tento přístup není tou ekologicky nejšetrnější metodou, jak se odpadu zbavovat – sice vytváří hezké množství energie, ale proces stále produkuje oxid uhličitý, který podle převládajícího konsenzu přispívá kromě znečištěného ovzduší ke globálnímu oteplování.
Z řad klimatologů často zaznívá, jak škodlivý dopad bude mít nárůst oxidu uhličitého například na oceány a jak zásadně se to projeví ve změně globálního klimatu. Problémy mají souviset s rozpouštěním oxidu uhličitého ve vodě a vznikem kyseliny uhličité. Výsledky nynějších pokusů ale svědčí o něčem jiném – ohromném potenciálu jednobuněčných řas se rychle přizpůsobovat měnícím se podmínkám.
Podle Ulfa Riebesella z GEOMAR, člena výzkumného týmu Hemholtzova centra pro výzkum oceánu v Kielu, je z biogeochemického hlediska nejzajímavějším poznatkem zjištění, že si organismy jsou schopny upravit svůj metabolismus. Ke svým pokusům si němečtí vědci vybrali řasu Emiliania huxleyi, která je nejdůležitější z asi pěti tisíc druhů fotosyntetizujících řas tvořících fytoplankton. Volně se vznáší v povrchové vrstvě vody, v oceánech je ekvivalentem suchozemských fotosyntetizujících rostlin a stojí na samém začátku potravního řetězce. Je výrazným představitelem fytoplanktonu, jehož hmotnost je větší než hmotnost všech mořských živočichů dohromady.
Řasy použité v pokusu, který byl proveden v roce 2012 a o němž informoval server Osel.cz, byly vyloveny poblíž norského pobřeží. Jejich rok trvající týrání kyselým prostředím ukázalo, že mikroorganismy se na vysoký obsah CO2 jsou schopny přizpůsobit rychle.
Ostatně i další rostliny CO2 doslova „žerou“ a lidé jej vydechují. Jestli je tedy opravdu tak škodlivý, nebo jde spíš o to, jak prodávat emisní povolenky, je další otázka… Například slavný americký vědec Freeman Dyson říká, že oxid uhličitý je pro rostliny potrava a že většina evoluce života proběhla na planetě, která byla podstatně teplejší než je dnes… a za vyšších koncentrací CO2.
Ať tak či onak, čínská vláda rozhodně nehodlá troškařit a jako obvykle myslí ve velkém – neboť neplánuje postavit pouze jeden takový odpad likvidující komplex, ale po celém území Číny bych jich mělo vyrůst hned 300!
Další zajímavostí jsou solární panely, které mají elektrárnu učinit ještě o hodně efektivnější. Na gigantické střeše o impozantní délce 1,6 kilometru se umístí panely o ploše 44 000 čtverečních metrů.
Jan Petrák
Zdroje: http://www.trueactivist.com/this-chinese-city-is-building-the-worlds-largest-waste-to-energy-facility/, http://www.osel.cz/6218-fytoplankton-se-okyseleni-oceanu-prizpusobuje-snadno-a-rychle.html