Australská přírodní ikona, obří monolit zvaný Uluru, je známý tím, že během dne mění barvy podle toho, jak na něj dopadají sluneční paprsky. Na přelomu roku však oblast zasáhly rekordní dešťové srážky a Uluru dostalo velmi netradiční podobu. Z vrcholu monolitu se spustily obří vodopády, které stékaly ze všech stran a vytvořily dech beroucí podívanou.

Extrémní počasí mimo krásné scenérie však způsobilo i nemalé problémy. Několik turistů muselo být z oblasti evakuováno helikoptérou, a někteří z nich museli být dokonce ošetřeni. Velké množství vody stékající z vrcholu také vyplavilo některé místní obyvatele, kteří museli rovněž urychleně opustit oblast. Australský národní park, v němž leží tato hříčka přírody, kterou domorodci kdysi dávno pojmenovali Uluru, musel tak být až do odvolání z bezpečnostních důvodů uzavřen.

Turisté, kteří byli v dobu lijáku přímo na místě, tak měli v podstatě štěstí v neštěstí. Ačkoliv někteří z nich mohli prožít až příliš vzrušující dobrodružství hraničící s ohrožením života, naskytl se jim pohled, který už nikdo jiný jen tak neuvidí. Není pochyb o tom, že by se jistě našlo více odvážlivců, kteří by se na zalité Uluru chtěli hned vydat, ale ochránci parku si tohle zkrátka nemohli dovolit. Uluru je poměrně nebezpečné i za normálních okolností a výstup na něj už se stal osudným několika desítkám turistů.

Nejčastější příčinou je uklouznutí na mokré skále a následný pád, ale několik lidí zde zabil i infarkt, čemuž se netřeba divit, když teploty zde dosahují klidně i 45 °C.

I přesto, že jedinečnou scenérii mohlo zahlédnout jen několik turistů, fotografií a videí je dostatek na to, aby si člověk mohl udělat představu, jaké fantastické podívané byli tito lidé svědky. Podle australských meteorologů jde o velkou vzácnost. Liják takových rozměrů zasáhne tuto oblast údajně maximálně dvakrát za 100 let.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Stačí-li vám čtení našeho webového magazínu, můžete nás podpořit dobrovolným příspěvkem v libovolné výši. 

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroje: https://www.theguardian.com/australia-news/2016/dec/26/uluru-closed-due-to-record-rain-and-flash-flooding?CMP=twt_guhttp://www.sciencealert.com/uluru-became-a-massive-waterfall-after-huge-rains-flooded-the-australian-desert