Pejsku náš, co děláš, žes tak vesel stále…

Virtuální měna, která vznikla už před lety na základě raketově rostoucí popularity Bitcoinu a dalších kryptoměn jako internetový vtípek, nyní svou celkovou hodnotou překonala 1 miliardu dolarů, přesněji řečeno čítá 1,17 miliardy.

Cena této alternativní měny vzrostla o více než 400 % jen v nedávných týdnech, a to údajně díky hysterii napříč trhem s Bitcoinem, proti němuž se pomalu a jistě tvoří mezinárodní opozice, přestože popularita ji stále zdaleka přesahuje. Jeden Dogecoin v současné době stojí okolo 0,010360 dolaru, ovšem stále si zachovává nezvykle loajální komunitu. To vše navzdory faktu, že software, který funguje jako virtuální peněženka a umožňuje s ní provádět transakce, se již více než dva roky nedočkal aktualizace.

Dogecoin založil v roce 2013 Jackson Palmer a pracoval na něm do roku 2015, během čehož vznikla jak rozsáhlá komunita například na serveru Reddit, tak i jakési jádro programátorů a developerů, kteří měnu udržují, dle jejich slov „stabilní a bezpečnou“. Přestože Palmer projekt v roce 2015 přenechal ostatním, k nevídanému růstu v posledních týden se i přesto vyjádřil: „Hodně věřím ve schopnosti týmu Dogecoinu, že ho udrží stabilní a bezpečný. Ale myslím si, že to vypovídá hodně o kryptoměnách jako takových. Co nám to říká, že měna s pejskem, která nevypustila žádnou aktualizaci více než dva roky, je najednou oceněna na více než 1 miliardu dolarů?“

Dobrá otázka…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.cnbc.com/2018/01/04/cryptocurrency-dogecoin-now-has-a-market-value-of-more-than-1-billion.html https://www.thesun.co.uk/money/5277604/bitcoin-parody-dogecoin-one-billion-dollars/ https://www.newsmax.com/thewire/dogecoin-cyptocurrency-parody-1-billion/2018/01/05/id/835419/