Že mohou zvířata velmi silně přilnout k lidem a mají podobné pocity jako lidé, dokázalo video z nizozemské zoo, které v uplynulých dnech obletělo internet. Devětapadesátiletou šimpanzici Mamu přišel loni v dubnu navštívit profesor Jan van Hooff z univerzity v Utrechtu.

Emeritní profesor behaviorální biologie zakládal v 70. letech minulého století šimpanzí skupinu v utrechtské Roayl Burgers Zoo, kam tehdy Mama přišla z volné přírody. Teď se její starý známý přišel s Mamou rozloučit. Byla již notně zesláblá, ležela, nepřijímala již téměř potravu a chystala se opustit tento svět.

Mama nejenže Jana van Hooffa po chvíli poznala, ale dala to velmi radostně najevo a rázem rázem i přes velkou únavu ožila. Její nadšení zachycuje video níže, které vidělo přes 8 milionů lidí. Mama v něm dávného kamaráda hladí po hlavě, objímá, a dokonce se od něj i napije. Nakonec se, vyčerpaná, opět schoulí do klubíčka, aby mohla odpočívat.

Týden nato šimpanzice zemřela. Stalo se to již loni v dubnu, ale britská média (a po nich i česká a jiná) si toho všimla až nyní. Vědec přiznal, že mu bude Mama chybět. „Tak obdivuhodná povaha se zřídka vidí: jak u lidí, tak u lidoopů.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-

Zdroj: http://www.independent.co.uk/news/science/dying-chimpanzee-mama-royal-burgers-zoo-holland-netherlands-jan-van-hooff-a8007271.html