Šifra č. 5/2022: Soumrak českého ráje?

Proč bude nová česká ekonomika nejlepší na světě? A proč se, navzdory prosperitě celku, bude mít většina naší dnešní střední třídy ze všech nejhůř? A jak spolku tyto dvě zdánlivě protichůdné věci souvisí? To se dočtete v páté Šifře roku 2022.

Pro prosperitu ekonomiky je totiž velice důležité, aby co nejméně lidí vědělo, jak vlastně funguje. Protože pak činí taková rozhodnutí, která ve výsledku jim samotným ublíží, ale hospodářství země výrazně prospějí. Například si berou hypotéky, když jsou levné, protože netuší, že po skončení éry levných peněz a zvýšení úrokových sazeb budou platit jako mourovatí. Celý princip je nastíněn v textech Začarovaný kruh a Trvale udržitelný bonus. 

Bankéři, ač se to nezdá, totiž nemohou dbát v prví řadě na svůj zisk, ale na stabilitu a funkčnost systému. Teprve poté, co funguje dobře systém, mohou začít pořádně vydělávat i oni. Proto také prudce rostou úrokové sazby. Pokud jsou peníze levné, je to problém, jak si vysvětlíme v článku Komu zvoní hrana.

I dobře myšlené věci se mohou nepěkně zvrtnout. V roce 2008 titiž bankéři udělali fatální chybu. Jakou? A proč došlo k finanční krizi? Dozvíte se v článku Dámský gambit.

Spousta chybných finančních rozhodnutí a nepochopení plyne z toho, že skoro nikdo nechápe, co jsou a jak vznikají peníze. Finanční negramotnost je zkrátka obrovská. Kdo se domnívá, že papírové peníze nemají cenu, protože je banky „tisknou“ jen tak z ničeho, a proto je výhodné se zadlužit, je na nejlepší cestě přesvědčit se o opaku. Nová ekonomika, jež z něj udělá finančního otroka, mu totiž v praxi brzy názorně ukáže, jak strašlivě se pletl. Více v článku Těžší než vzduch.

Existuje totiž snad jen jedna oblast, která se vyrovná co do frekvence šíření bludů covidu-19 – bankovnictví a proces tvorby peněz. Jenže zatímco covidobludy byly šířeny převážně záměrně, u penězotvorby omyly vznikají spíše z neznalosti, jak se dočtete v článku Lež, jak vzniká cash.

Jediný způsob, jak zachránit svět po krizi v roce 2008, byl rozdělit jej na dvě skupiny obyvatel – tu, která vydělává, a tu, která zaplatí… Viz článek Co medvědi nevědí.

V dalších článcích Jako vodu ve víno? či Kdo dá víc? si vysvětlíme další obrovský omyl – že prý centrální banky tisknou příliš mnoho peněz, a to způsobuje údajnou inflaci. Nic ale není vzdálenější pravdě. Zároveň si vysvětlíme, jak centrální banky řídí ekonomiku, a proč nic není takové, jak se na první pohled zdá.

A na závěr si vysvětlíme, jak dokonale naplánovali bankéři odvetu za rok 2008, kdy zkrachovali. Jak se jim podařilo lidi přelstít? A jak to bude dál? Dočtete se v textu Kdo si počká…

To vše a mnohem víc se dočtete v nové Šifře, která je jako vždy narvaná informacemi k prasknutí od začátku až do konce. Objednat si ji můžete v našem eshopu, poštovné a balné je zdarma.