Ani po stovkách let, co legenda o stvůře v jezeře Loch Ness existuje, si lidé nedají pokoj s finální odpovědí a rozřešením, co se za ní vlastně skrývá. Tentokrát se vědci pokoušejí využít vcelku moderní metodu – rozbory DNA. Jak toho ale chtějí docílit?

Technologie vzorkování DNA by měla údajně určit, co přesně v jezeře žije. Mohlo by to mimo jiné ukázat, jestli tam kdysi pobýval živočich, který by mohl být za pozdější legendy zodpovědný. Profesor Neil Gemmell, vědec z Nového Zélandu, který vede mezinárodní tým výzkumníků, prohlásil: „Jdu do toho s tím, že je nepravděpodobné, že tam žije nějaká nestvůra, ale chtěl bych tuto hypotézu otestovat. Co z toho získáme, bude velice pěkný průzkum biodiverzity jezera Loch Ness!“

Tým započne své bádání příští měsíc a posléze odešle vzorky do laboratoří v Austrálii, Dánsku, Francii i domů na Nový Zéland na analýzu. „Vůbec nepochybuji, že najdeme nové věci, a z toho jsem velice nadšený,“ dodal Gemmell. „Přestože hlavním lákadlem tohoto projektu je prospekt nalezení důkazů ohledně existence Lochnesské příšery, nabízí se úžasné množství znalostí, které o organismech v jezeře Loch Ness získáme.“

Mnoho lidí se domnívá, že legendy o tamní příšeře má na svědomí přerostlý exemplář běžně žijícího živočicha, zřejmě ryby, jako je sumec nebo jeseter. Gemmell vysvětlil, že každá živá bytost za sebou nechává vzorky DNA už jen tím, že v určité oblasti žije, nebo žila v minulosti. „Toto DNA může být izolováno a podrobeno analýze, posléze použito i k identifikaci, o jaké stvoření se jedná, pomocí srovnání s databází vzorků DNA ze stovek a tisíců různých organismů.“

Gemmell očekává, že se jim podaří zdokumentovat nové formy života, zejména ale nové druhy bakterií. Ačkoliv ve zřejmé snaze upozornit na svou misi hledá stopy dávné nestvůry, zdaleka se nejedná o jediný, nebo dokonce hlavní cíl. Kromě mapování žijících druhů v jezeře, včetně těch neobjevených, by také výzkum měl přinést důležité informace ohledně nových invazivních druhů, jež do jezera dorazily relativně nedávno.

Místní expert a výzkumník Adrian Shine z Loch Ness Project se k projektu přidá také. Deníku The Scotsman minulý rok řekl, že hlavním důvodem, proč lidi stále jezero Loch Ness láká, je jednoduše pocit, že se svět okolo nás zmenšuje. Ubývá záhad a mystérií, většina věcí má vědecké vysvětlení, ale lidé po záhadách a něčem znepokojujícím a dokonce děsivém prahnou. Lochnesská nestvůra je jedna z přežívajících legend, které nám tento pocit stále dodávají.

Ačkoliv se o jezeře již zdaleka tak často nemluví, řada nadšenců i vědců se o oblast stále vytrvale zajímá. Před dvěma lety se například zdvihla vlna nadšení, když sonary odhalily na dně jezera cosi, co zdánlivě připomíná tvary údajné nestvůry. Pokud ovšem nějakou nečekanou náhodou nepřinesou důkazy DNA, pak zřejmě není žádný důvod se příliš vzrušovat (ačkoliv objevení nových živočišných druhů poměrně vzrušující je). V moderní době, především od doby, kdy existují fotografie, se přihlásily doslova tisíce lidí, že příšeru zahlédli, či dokonce vyfotili. Z toho ale vzešla jen řada spekulací a nechvalně známé fotky s hroznou kvalitou obrazu. Skoro se až zdá, že čím tajuplnější je příšera, tím rozmazanější jsou její fotky…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.scotsman.com/200voices/cultural-icons/adrian-shine-making-sense-loch-ness-monster-legend/ https://www.theguardian.com/uk-news/2018/may/23/scientists-dna-hunt-loch-ness-monster-scotland