Pracovníci charity Lékaři bez hranic mají opět skvrnu na své pověsti. Zatímco si léta budují reputaci těch, kteří nezištně pomáhají lidem v rozvojových zemích, realita je o dost drsnější.
Skandál je to přímo obrovský. Britská BBC informovala o tom, že kromě toho, že pracovníci této charity využívali ve velkém prostitutky v zemích, kde působili, vydírali ženy ve stylu „chceš léky, dej sex“. Lékaři se brání tím, že jsou nařčení nepodložená.

BBC to ale řeklo osm pracovnic charity. Jedna z žen, která už pro organizaci nedělá, údajně přistihla vysoce postaveného kolegu vyslaného do Keni, jak si do ubytovacího zařízení organizace vodí dívky. „Ty dívky byly velmi mladé a proslýchalo se o nich, že to jsou prostitutky,“ popsala. Dodala, že bylo „jasné“, že tam byly kvůli sexu. „Podle mého kolegy, který bydlel dlouhou dobu ve stejné budově, to bylo běžné.“ Pracovníci standardně zneužívali svého vysokého statusu západních humanitárních pracovníků.

„Tvrzení, že zaměstnanci organizace poskytovali léky za sex, je zcela nepodložené, což již explicitně přiznal i server BBC, který zprávu původně zveřejnil. Jeho redaktoři potvrdili, že informace reflektuje ‚pouze‘ neověřené nařčení od jednoho nejmenovaného zdroje – rozhodně ne důkaz o existenci takto nepřípustného způsobu práce,“ uvedl pro média vedoucí komunikace Lékařů bez hranic Tomáš Bendl.

Kdo ale zná lidi, kteří někdy v charitách v zahraničí pracovali, nemá důvod tomu nevěřit, spíš naopak si pomyslí, že prostitutky jsou jen zlomek problematického chování a špička ledovce. Přítelkyně mého bývalého kolegy byla na takové charitativní misi v Africe několikrát a, kdyby lidi věděli, co se dělo uvnitř známé české charitativní organizace, neposlali by už ani jednu dárcovskou esemesku. Šlo totiž o všechno jiného než o pomoc lidem v potřebných oblastech, na ty toho moc nezbylo…

Jedna z žen, která chování pracovníků Lékařů bez hranic popsala, prý také byla sexuálně obtěžovaná některými z kolegů. Život jí nejvíce znepříjemňoval jeden konkrétní muž, který si před ní vodil na pokoj prostitutky. „Nejhorší bylo, když jsem na několik týdnů odjela. Vrátila jsem se do svého pokoje a našla použité kondomy, o kterých lidem vyprávěl, že je tam nechal úmyslně. Bylo mi z toho špatně.“

Podle další z informátorek však sexuální zneužívání probíhá i směnou v naturáliích – zaléky tak Afričanky platí tělem. „Řekl, že je tak snadné směňovat medicínu s těmi jednoduchými dívkami v Libérii,“ řekla žena. „Prohlašoval, že hodně mladých dívek, které ztratily své rodiče kvůli ebole, by výměnou za léky udělaly cokoliv sexuálního.“

Obvinění prý směřují proti logistickým pracovníkům, ne lékařům či sestrám, ale veřejnost by měla celkově zpozornět při vyslovení jména Lékaři bez hranic. Pod charitu se toho dá totiž mnoho schovat, a to samozřejmě neplatí jen pro doktory. Ti ale byli loni prošetřováni italskou prokuraturou kvůli vážnému podezření že se podílejí na ilegální migraci lidí do Evropy. Je to totiž obrovský byznys.

Není to ironie, když humanitární organizace oceněná Nobelovou cenou míru plní roli převozníka, který se podílí na obchodu s lidmi? Navíc když loni chtěli Italové lodě neziskovek pašujících migranty kontrolovat, ty se tomu odmítly podvolit.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra