Americký senátor ve státě Michigan Patrick Colbert, který má velké zkušenosti s novými technologiemi, neboť pracoval i na designu vesmírných stanic, vystoupil proti nové 5G technologii s tím, že vysoká radiace, kterou vyzařuje, může způsobovat zdravotní problémy včetně rakoviny nebo autismu. Politik na loňském slyšení prohlásil, že proces schvalování této technologie je zmanipulovaný, neboť se řídí bezpečnostními standardy, které nastavuje Federální komunikační komise (FCC). A tu tvoří bývalé vysoce postavené osoby v telekomunikačním průmyslu.

Již nyní jsme vystaveni obrovskému záření z mobilních telefonů a Wi-Fi. Bezdrátové systémy 5. generace jsou ale podle všeho ještě mnohem horší než 4G a 3G. Nová technologie bude fungovat tak, že se ve státech, které na ni přejdou, budou instalovat husté sítě malých mobilních vysílačů – na budovách, pouličních lampách a všech místech s veřejným přístupem. Například v USA má být do roku 2020 nainstalováno více než dva miliony těchto minivysílačů, takže v podstatě nebude pro žádného živého tvora možné se jim vyhnout. A jak už bývá smutným zvykem, regulační ani jiné úřady se ani neobtěžují zkoumat, zda není taková věc zdraví škodlivá, i když zdravý rozum křičí, že to ani jinak být nemůže. Jednoduše to na přání korporací povolí.

Takový přístup zlobbovaných a zkorumpovaných institucí, které mají dbát na veřejný zájem a zdraví lidí, ale nečiní tak, znepokojil i 230 vědců a lékařů z více než 40 zemí, kteří se rozhodli varovat veřejnost před závažnými riziky technologie 5G. Upozorňují, že technologie je efektivní pouze na velmi krátké vzdálenosti a její frekvence obtížně procházejí přes pevné materiály, jako jsou například zdi. Aby tedy byl signál dostupný, tak, jak je v dnešní informační době potřeba, musí být síť vysílačů neobyčejně hustá – jinými slovy musejí být všude. V podstatě vychází v hustě obydlených oblastech jedna anténa cca na 10 domů.

Instalace těchto vysílačů významně zvýší podle vědců a doktorů podepsaných pod apelem riziko rakoviny, buněčného stresu, počet volných radikálů v organismu, riziko genetického poškození, poškození reprodukčního systému, způsobí zhoršení paměti, neurologické poruchy a celkově ničí lidské zdraví a zdraví ostatních živočichů a ohrožuje celkovou kondici planety.

Paradoxní je, že jejich obavy zcela potvrzuje i zatím největší studie amerického Národního toxikologického projektu (NTP) za 25 milionů dolarů. Podle ní 5G záření významně zvyšuje riziko rakoviny mozku a poškození srdce u zvířat, která byla záření vystavena. Místo pořádného zmapování dopadů na lidi byla tato studie ignorována a regulátoři, kteří připomínají spíš pobočky telekomunikačních firem pro schvalování všeho, co si jen budou přát, to ihned schválili.

Michiganský senátor Patrick Colbert při loňském slyšení vystoupil i proti zákonu, který odebere americkým občanům právo mluvit prostřednictvím místních samospráv jakkoli do toho, kolik kde může být instalováno vysílačů pro 5G, včetně například okolí škol.

„Jako letecký inženýr a IT odborník jsem velký fanoušek inovací a jako mnoho lidí považuji současné bezdrátové technologie za výhodné a pohodlné, ale jako zákonodárce je pro mě důležité, abychom zvážili potenciální nepříznivý dopad na zdraví našich občanů,“ řekl politik. A dodal: „Nyní již vidíme, že nepříznivé dopady na zdraví spojené s elektromagnetickým zářením z bezdrátových zařízení jsou hrozivé. Zahrnují i rakovinu a poškození DNA, snižování plodnosti i problémy se srdcem…“

Může se ještě někdo divit, i s ohledem na to všechno záření, že jsou lidi tolik nemocní a blbnou?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra