Nejhlubší zatopenou jeskyni na světě najdete na Moravě. Hranická propast se po dvou letech opakovaných ponorů už oficiálně zapsala na první místo v seznamu nejhlubších zatopených propastí a překonala italskou jeskyni Pozzo del Merro. Podle nejnovějšího měření česko-polského týmu speleologů má hranická propast v podvodní části hloubku nejméně 404 metrů, což je o 12 metrů víc než u její italské konkurentky. Výzkumníci navíc ještě nedosáhli na dno propasti a předpokládá se, že je ještě o mnoho hlubší.

Měření se zastavilo na 404 metrech jen proto, že více už to nedovolila délka ovládacího kabelu sondy. Pro tým výzkumníků to bylo velké překvapení, ač to může znít jako klišé, takový úspěch od měření vůbec nečekali. Podle člena týmu, speleologa Miroslava Lukáše, osudné měření nemělo žádné ambice na prolomení rekordu. Údajně mělo jít jen o testovací ponor dálkově ovládaného robota, který ovšem k radosti všech zúčastněných skončil světovým prvenstvím.

Video ukázalo na vyvýšeninách zatopené Hranické propasti starodávné stromy. Foto Krzysztof Starnawski
Video ukázalo na vyvýšeninách zatopené Hranické propasti starodávné stromy. Foto Krzysztof Starnawski

Zvláštní zásluhu na tomto objevu má polský hloubkový potápěč Krzysztof Starnawski, který se loni dokázal potopit až do neuvěřitelné hloubky 265 metrů, aby zmapoval tvar propasti a připravil tým na použití dálkově ovládané sondy. Starnawski jako první dokázal proplavat problematickým místem jeskyně, kde se stěny propasti radikálně zužují a cestu skrz navíc komplikuje množství kamenů a větví. Potom, co překonal tento úsek, zjistil, že za ním se propast opět rozšiřuje a dno je stále daleko v nedohlednu, v tom momentě tedy přišlo jasné rozhodnutí použít dálkově ovládanou sondu.

Jeskyně je kromě své hloubky jedinečná i jejím vznikem. Na rozdíl od většiny jeskyní, které prohlubuje voda pocházející z povrchu země, vznikalo jezírko na dně Hranické propasti probubláváním horkých minerálních vod odspodu. Geologové navíc po měření teploty a chemického složení vody odhadují, že její skutečná hloubka by mohla dosáhnout až 1000 metrů.

Zpráva o nejhlubší zatopené jeskyni na světě se mimo vědeckých magazínů šíří i napříč známými zpravodajskými giganty a jméno Krzysztof Starnawski se objevuje i na takových webech, jako je například National Geographic nebo The Guardian. Opravdu fascinujícím většina médií shledává fakt, že nikdo neví, jak je jeskyně ve skutečnosti hluboká, a 404 metrů tak může být pouze začátek této světové senzace.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Lukáš Marek