Před dvěma lety stavbaři dostali příkaz k demolici supermarketu, na jehož místě mělo vzniknout nové obchodní centrum. Když supermarket zbourali, narazili na něco zvláštního. Někdo si všiml, že přímo pod budovou je mezi troskami podivná kruhová římsa, která jako by vůbec nepatřila do moderní zástavby, ale pocházela z daleké minulosti. Dva roky po nahlášení podezřelého nálezu archeologové potvrdili, že se jedná o 650 let starý chrám, který pravděpodobně postavili Aztékové.

Z budovy se dochovala 1,2 metru vysoká a 11 metrů dlouhá platforma a podle archeologů se jedná o část středověkého chrámu, který sloužil k uctívání aztéckého boha větru Ehécatla. O aztéckém osídlení této oblasti se dochovalo více důkazů, problém je však v tom, že množství památek je beznadějně ztraceno v rozsáhlé zástavbě Mexico City. Území dnešního hlavního města Mexika kdysi spadalo pod aztécký městský stát Tlatelolco. Tento název je sice v současnosti nejvíce spojován s nechvalně známým masakrem v Tlateolco – v roce 1968 se tam 10 dnů před zahájením olympiády v Mexiku sešlo studentstvo i ostatní obyvatelé, aby vyjádřili nespokojenost s totalitním režimem; protesty byly tvrdě potlačeny vojenskou silou –, nicméně ve 14. století bylo podle archeologů Tlatelolco prosperujícím aztéckým centrem.

Objev chrámu boha větru je pouze jeden z neuvěřitelných 43 000 nálezů v této oblasti.
Chrám byl nalezen přesně tři metry pod budovou supermarketu, a jak se archeologický tým prokopával stále níže, začaly se objevovat další a další artefakty. Vědecký tým pod vedením ředitelky archeologické oblasti Tlatelolco Edwiny Villegas Gomézové a mexického Národního institutu antropologie a historie se domnívá, že nalezené předměty byly pravděpodobně použity jako oběti aztéckému bohu větru. Poblíž kamenné platformy se totiž našly věci těžko slučitelné s nějakým smysluplným praktickým využitím, jako například trní z kaktusů, kosterní pozůstatky několika dětí, mužů a jedné ženy, prsten, kadidlo a keramika.

Vykopávky ale stále pokračují, takže je možné, že se objeví ještě něco dalšího. Archeologové považují tento nález za důležitý i přesto, že v nedalekém okolí již bylo učiněno velké množství podobných objevů. Poukazují především na fakt, že pod hustou zástavbou města se toho ještě jistě skrývá podstatně více a mnohé památky bohužel dost možná zůstanou ležet pod vrstvou betonu navždy. V roce 2017 archeologové plánují otevřít naleziště pro veřejnost a upravit nynější staveniště tak, aby byl chrám dobře vidět i z ulice.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroj: http://www.sciencealert.com/a-giant-ancient-wind-god-temple-was-just-found-under-a-supermarket-in-mexico-city