Americký soud nařídil Íránu, aby zaplatil náhradu škody rodinám obětí, které zahynuly při teroristických útocích dne 11. září 2001 v New Yorku. O této absurditě informovala agentura Bloomberg, aniž by se v článku nad touto absurditou pozastavila.

Těžko uvěřitelné rozhodnutí padlo i přes to, že Írán neměl s útoky nic společného a ani žádný z domnělých únosců nebyl íránské národnosti. Stejně jako s 11. zářím 2001 neměl nic společného Irák, který byl Američany ilegálně okupován a nadobro zničen. Je to podobná nehoráznost, jako kdyby vám shořel dům, všechny důkazy by nasvědčovaly tomu, že jste si ho zapálili sami (nebo jste minimálně porušili všechna bezpečnostní pravidla tak, aby mohl shořet), ale vy jste z činu bez důkazů obvinili obyvatele úplně jiného města, které byste buď vyvraždili a vykradli (Irák), nebo po nich chtěli, aby zaplatili škody (Írán). Možná byste to udělat mohli, protože máte největší svaly a každý se vás bojí, neboť se o vás ví, že jste nebezpečný rapl, ale všichni by si stranou odplivli a pomysleli cosi hodně neslušného.

(O tom, co se vlastně tehdy stalo nebo nestalo, jsme psali třeba v článku Lež jako dvě věže a události jsme podrobně mapovali v celém seriálu o 11. září 2001.)

Rozsudek vynesl americký okresní soudce Georg Daniels ve středu v New Yorku. Podle jeho nařízení by měl Teherán zaplatit 7,5 miliardy dolarů (180 miliard Kč) rodinám obětí a další 3 miliardy dolarů (72 miliard Kč) pojišťovnám za vzniklé škody. Argument? Írán prý nevyvrátil podezření, že pomáhal teroristům. Od státu, který vytvořil, vyzbrojil a zafinancoval al-Káidu i Islámský stát a pomocí najatých teroristických bojůvek zničil půlku světa od Libye po Sýrii, to tedy opravdu sedí.

Mluvčí íránského parlamentu  Hossein Sheikholeslam uvedl, že je rozhodnutí amerického soudu „absurdní a směšné“: „Nikdy dříve jsem o tomto obvinění neslyšel a jsem velmi překvapen, protože soudce neměl žádný důvod k vydání tohoto rozhodnutí. Írán se nikdy ničeho v souvislosti s útoky z 11. září 2001 neúčastnil.“ A dodal: „I kdyby bylo podáno takové směšné obvinění a rozhodnutí, není na čem stavět, protože Írán nebyl v žádné části vyšetřování nikdy jako podezřelý ani zmíněn.“

Ostatně to potvrdil i bývalý americký prezident George W. Bush, který ještě během svého prezidentování uvedl, že „neexistuje žádná přímá souvislost mezi Íránem a útoky z 11. září“. To ale neexistovala ani u Afghánistánu nebo Iráku, a všichni víme, jak to dopadlo.

Na přístupu Američanů je pozoruhodný především fakt, že místo aby se zabývali zmanipulovanou vyšetřovací zprávou z útoků 11. září 2001 a tunami důkazů, že vše bylo docela jinak, než americké vlády tvrdí, nebo aspoň pokorně mlčeli a na celou frašku neupozorňovali, chtějí ještě miliardy po státu, který za nic nemůže a který Američani rovněž chtějí napadnout a zničit. Opravdu si myslí, že jim projde úplně všechno?

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

Zdroje: http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-03-10/iran-told-to-pay-10-5-billion-to-sept-11-kin-insurershttps://www.rt.com/usa/335174-iran-damages-september-911-victims/