Pláže na indonéském ostrově Bali, které lemují palmy, bývají právem označovány jako turistický ráj. Bílý písek je však nyní doslova zaplaven a zavalen tunami odpadků, které sem vyplavuje Indický oceán. Situace je natolik vážná, že zde úřady vyhlásily stav pohotovosti. Informovala o tom agentura AFP.

„Když si chci zaplavat, není to nic příjemného,“ řekla AFP rakouská turistka Vanessa Moonshineová v letovisku Kuta na jihu ostrova. „Vidím tu spousty odpadků, každý den a v každou hodinu. Přichází to vždy z moře, je to opravdu hrozné.“

Bali má sice pověst ráje na Zemi, ale Indonésie, která je čtvrtou nejlidnatější zemí na světě s 255 miliony obyvatel, je po Číně druhým největším světovým producentem odpadu v moři. Ročně vypustí do moře 1,29 milionu tun odpadu, který působí obrovské škody na ekosystémech a lidském zdraví. Na Bali tento problém vyeskaloval tak, že místní úřady v listopadu vyhlásily kvůli odpadu stav pohotovosti.

Kontaminace ryb

Denně sbírá na plážích odpadky 700 komunálních zaměstnanců a 35 kamionů odváží zhruba 100 tun odpadu na blízkou skládku. Lidé v zelených kombinézách odpadky vysbírají, ale druhý den je situace stejná.

„Odpadky obtěžují turisty, ale problém je mnohem vážnější: mikroplasty mohou kontaminovat ryby, které po konzumaci mohou způsobit lidem zdravotní problémy, jako je rakovina,“ vysvětluje vědec I Gede Hendrawa. Podle Hendrawy by bylo třeba plastové sáčky v obchodech zakázat a lépe informovat obyvatelstvo. „Ústřední vláda by měla zesílit kampaň za omezení plastových obalů,“ zdůrazňuje.

Celosvětová situace je v této oblasti tristní…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra