
Pláže na indonéském ostrově Bali, které lemují palmy, bývají právem označovány jako turistický ráj. Bílý písek je však nyní doslova zaplaven a zavalen tunami odpadků, které sem vyplavuje Indický oceán. Situace je natolik vážná, že zde úřady vyhlásily stav pohotovosti. Informovala o tom agentura AFP.
„Když si chci zaplavat, není to nic příjemného,“ řekla AFP rakouská turistka Vanessa Moonshineová v letovisku Kuta na jihu ostrova. „Vidím tu spousty odpadků, každý den a v každou hodinu. Přichází to vždy z moře, je to opravdu hrozné.“
Bali má sice pověst ráje na Zemi, ale Indonésie, která je čtvrtou nejlidnatější zemí na světě s 255 miliony obyvatel, je po Číně druhým největším světovým producentem odpadu v moři. Ročně vypustí do moře 1,29 milionu tun odpadu, který působí obrovské škody na ekosystémech a lidském zdraví. Na Bali tento problém vyeskaloval tak, že místní úřady v listopadu vyhlásily kvůli odpadu stav pohotovosti.
Kontaminace ryb
Denně sbírá na plážích odpadky 700 komunálních zaměstnanců a 35 kamionů odváží zhruba 100 tun odpadu na blízkou skládku. Lidé v zelených kombinézách odpadky vysbírají, ale druhý den je situace stejná.
„Odpadky obtěžují turisty, ale problém je mnohem vážnější: mikroplasty mohou kontaminovat ryby, které po konzumaci mohou způsobit lidem zdravotní problémy, jako je rakovina,“ vysvětluje vědec I Gede Hendrawa. Podle Hendrawy by bylo třeba plastové sáčky v obchodech zakázat a lépe informovat obyvatelstvo. „Ústřední vláda by měla zesílit kampaň za omezení plastových obalů,“ zdůrazňuje.
Celosvětová situace je v této oblasti tristní…