Děti, kterým není ani 15 let a některým dokonce není ani 6 let, pracují od 6 hodin ráno až do večera. Sbírají boby v západní Africe na kakaových plantážích, které jsou spojené s firmami jako Nestlé, Hershey, Mars, Kraft, ADM Cocoa, Godiva a Fowler Chocolate. Musí se ohánět, aby se oblíbená čokoláda pod značkou Reese, jako je Kit Kat, M & M, MilkyWay a Butterfinger, vyrobila.
V září roku 2015 byly ve státě Kalifornie podány tři hromadné žaloby, které Nestlé, Hershey a Mars viní z toho, že zavírají oči před porušováním lidských práv ze strany dodavatelů kakaa v západní Africe. Firmy současně samy sebe staví do falešného světla, jak jsou společensky a eticky odpovědné. Nestlé, Cargill a ADM jsou konfrontované ještě s jiným soudním řízením, které v roce 2005 iniciovali tři bývalí dětští otroci z Mali. Žalují tyto společnosti za to, že podporovaly a zvýhodňovaly dětské otroctví na kakaovém trhu v Pobřeží slonoviny.
Šokující dokument z roku 2000 se jmenuje Otroctví. Celosvětový výzkum (původní název: Slavery: A Global Investigation) přináší hluboké a temné spojení čokoládového průmyslu a kakaových bobů, které sklidili dětští otroci. Opatrovník 19 dětí, které z dětského otroctví osvobodily jednotky z Pobřeží slonoviny, řekl, že děti musely pracovat každý den od úsvitu do západu slunce. V noci byly zamčené v plechové boudě, kde byla jen mísa, na kterou chodily na záchod. V boudě přespávaly nahé, svázané a byly pravidelně bité stejně jako tisíce dalších dětí z Mali, Burkiny Faso či Toga. Rodiče je prodali za almužnu a v některých případech byly dokonce unesené a následně zotročené na kakaových plantážích v Pobřeží slonoviny.
Nestlé
Přestože kodex chování Nestlé zakazuje účast dětské práce v dodavatelském řetězci, výzkumníci z Fair Labor Association (Asociace pro férovou práci) našli důkazy o nucené práci dětí, které v nebezpečných podmínkách pracují 14 hodin denně. Provádějí při tom rizikové úkoly, jako je používání mačety a přeprava těžkých nákladů. Mluvčí Nestlé pro The Guardian řekl: „K dnešnímu dni jsme identifikovali 3933 dětí, které pracují na farmách svých rodin (cca 10 % dotazovaných dětí), kde byly zapojené do nebezpečných činností, jež spadají pod dětskou práci. Polovinu z nich jsme zanesli do Child Labor Monitoring and Remediation System (systém pro sledování a odstranění dětské práce). Systém poskytuje školní balíčky, vystavení rodného listu a vývoj výdělečných činností pro rodiny 312 identifikovaných dětí. Bohužel tento problém je tak velký a složitý, že žádná ze společností, která vyváží kakao z Pobřeží slonoviny, nemůže zaručit, že z jejich dodavatelského řetězce je riziko dětské práce zcela eliminované.“
Nestlé v roce 2014 mělo obrat 91,6 miliardy švýcarských franků (CHF), což je asi 86 miliard eur, z prodeje čokolády.
Hershey
Největší výrobce čokolády ve Spojených státech kupuje nejdůležitější složkou pro své výrobky z Pobřeží slonoviny. Tento region je proslulý nejhoršími formami nucené práce, obchodování s lidmi, dětskou prací a dětským otroctvím. V roce 2012 jeden penzijní fond z Louisiany položil otázku, zda manažeři v Hershey ví, kolik kakaa které společnost dovážejí ze západní Afriky, mohly vyprodukovat děti. Jeff Beckmann, ředitel firemní komunikace Hershey, zneužívání odmítl a Confectionerynews.com sdělil: „Obvinění obžaloby nejsou nová a jsou dlouhodobou výzvou pro země, které pěstují kakao. Mnoho zúčastněných stran, včetně nevládních organizací, i firmy v dodavatelském řetězci kakaa a vláda Spojených států po mnoho let pilně pracují na překonání těchto problémů.“
Hershey měl v roce 2014 čistý zisk ve výši 847 milionů amerických dolarů, což je téměř 798 milionů eur.
Mars
Firma Mars se v roce 2009 zavázala, že bude pro své produkty do roku 2020 používat pouze certifikované kakao. Když se Examiner zeptal, proč bude trvat do roku 2020, aby se zjistilo, zda je čokoláda vyrobená bez dětského otroctví, firma uvedla: „Velmi malé množství dětí je uneseno nebo donuceno pracovat na kakaových farmách.“ A přidala, že „oslovit každého z milionu pěstitelů kakaa v západní Africe je těžký úkol“. „Být komplexní a zajistit, že čokoláda byla vyprodukována bez dětského otroctví, na to je deset let realistický časový rámec, aby byla udržitelnost zaručená.“
Harkin-Engel protokol je komplexní dohoda, která zahrnuje celý kakaový průmysl. Podepsaná byla v roce 2001, aby regulovala dětské otroctví při výrobě čokolády, a vypršela v roce 2005. Dohoda byla následně prodloužena do roku 2008 a pak znovu až do roku 2010. Nyní je rok 2017 a stále existují výrobci čokolády, kteří přísahají, že dětskou práci ukončí, přičemž ze zneužívání mají zisky v milionech dolarů.
Mezitím zpráva z roku 2015 ukázala, že počet dětí pracujících v kakaovém průmyslu vzrostl od roku 2009 do roku 2014 o 51 %. Celkem to dělá 1,4 milionu dětí. Počet dětí, které žijí v otrockých podmínkách, se od roku 2009 zvýšil o 10 % a v současné době je to celkem 1,1 milionu dětí.
ADM, Kraft, Godiva a Fowler’s Chocolate
V roce 2005 tři občané Mali, kteří byli přinuceni k tomu, aby pracovali na kakaových plantážích v Pobřeží slonoviny, podali u federálního soudu v Kalifornii skupinovou žalobu. Tvrdí, že ADM, Cargill (v roce 2015 Cargill koupil globální obchod s čokoládou od ADM za 440 milionů amerických dolarů) a Nestlé nákupem kakaa, které bylo sklizeno dětskými dělníky, „zvýhodnilo a podpořilo“ otroctví, dětskou práci a mučení.Zatímco proces proti ADM pokračuje již celé desetiletí, jeden z největších světových zpracovatelů kakaové hmoty, kakaového prášku a kakaového másla svůj obchod prodal za 1,3 miliardy dolarů firmě Olam International Ltd., což je společnost ze Singapuru, která se věnuje agrobyznysu.
V roce 2012 Mondelēz International sdělila, že majitel Cadbury a Kraft Foods investoval 400 milionů dolarů s cílem zlepšit život pěstitelů kakaa a podpořit udržitelné kakaové hospodářství. Úsilí společnosti, která již několik let bojuje s tím, aby nucenou práci ze svého dodavatelského řetězce vymýtila, zůstávají dosud bez účinku.
Více než 60 % světového kakaa včetně toho, které používá Godiva, pochází ze západní Afriky. Na rozdíl od jiných velkých čokoládoven se Godiva dosud ani nezavázala ke sledování svého dodavatelského řetězce a spolupráci s místními lidmi, aby se zjistilo, zda kakao není sklizené pomocí dětské práce. Firma oznámila, že se do roku 2020 zavázala vyrábět 100 % dodávek kakaa z udržitelných zdrojů. Stále však není stále jasné, jakými konkrétními kroky společnost zaručí spravedlivé mzdy, bezpečné pracovní prostředí a prevenci dětské práce.
I když byla Fowler’s Chocolate nařčena z dětského otroctví, společnost i nadále používá kakao z Pobřeží slonoviny a nemůže svým zákazníkům zaručit, že čokoládové výrobky byly vyrobeny bez otroctví.
Vyšetřování BBC z roku 2010 ohledně dodavatelského řetězce, ze kterého pochází hodně čokolády prodávané ve Velké Británii, našlo nejen důkazy o obchodování s lidmi a dětské otrocké práci. Šetření rovněž prokázalo, že i přes jakási ochranná opatření v dodavatelském řetězci neexistuje žádná záruka ohledně dětské práce, a to i v případě, že čokoláda je charakterizovaná jako produkt Fair Trade.
Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.
Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.
Zdroj: http://derwaechter.net/7-beruhmte-marken-die-mit-kindersklaven-eure-schokolade-herstellen