Ve věku nedožitých 69 let zemřel v neděli bývalý ředitel Kosteleckých uzenin Jan Boček. V Kostelci u Jihlavy vybudoval jeden z největších masokombinátů ve střední Evropě. Pak ale velmi nestandardně podnik ovládl Agrofert Andreje Babiše, a tím začal Bočkův strmý pád. Podle rodiny bývalý šéf Kosteleckých knih zemřel náhle. Pohřeb bude mít v sobotu v kostele svaté Anny v Telči.

Jan Boček v posledních letech žil v ústraní, ve svém srubu u rybníka v lesích na Jihlavsku. Veřejnosti se stranil. Působil jako zlomený muž. O tom, jak přišel o Kostelecké uzeniny, však poskytl velmi pozoruhodný rozhovor Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi.

Před dvanácti lety byl Jan Boček jedním z nejúspěšnějších manažerů v potravinářském průmyslu. Od roku 1990 řídil Kostelecké uzeniny. Z podniku, který v privatizaci nikdo nechtěl, vybudoval největší masokombinát v Česku, který zabíjel 2000 prasat denně.

V roce 2004 však jeho éru ukončilo obvinění z vytunelování prosperujícího závodu. Boček spolu s dalšími čtyřmi manažery stanul před soudem. Proces se táhl šest let, v roce 2010 skončil pravomocným osvobozujícím verdiktem. Jenže mezitím o podnik přišel… Když padl verdikt, Kostelecké uzeniny už plně ovládala společnost Agrofert Andreje Babiše. Jeho vstup do podniku se časově shoduje s obdobím, kdy byl Boček jako předseda představenstva obviněn. Babiš měl zájem o celé Kostelecké uzeniny a Boček je nechtěl prodat…

Sám Boček mluvil o některých věcech vyhýbavě… Když se ho reportéři zeptali na Bohumíra Radu, zemědělce, který podobným způsobem přišel o Agro Jevišovice a který mluví o Andreji Babišovi (ten mu například postříkal pole s úrodou RoundUpem) a jeho byznysových praktikách zcela otevřeně, jen pronesl: „Pana Radu něco zajede.“

Jak ale k převzetí Kosteleckých uzenin došlo? „Babiš měl v ruce banku,“ říká v reportáži Jan Boček. „My jsme postavili novou masnou výrobu a měli jsme úvěry. A když padla IPB, přesunuli to do Konsolidační agentury a to už je známá kauza. “ Na otázku, co se dělo poté, co do Kosteleckých uzenin vstoupil Andrej Babiš, Boček odpověděl: „Babiš měl v podniku 34 %. Banka (to už byly úvěry přesunuty do Citibank) nařídila, že zastavuje financování, pokud nebude jen jeden majitel. A to je pan Babiš.“ Citibank mimochodem úvěruje právě Babišův Agrofert. Zbytek Kosteleckých uzenin pak Andrej Babiš skoupil doslova za hubičku. „Já měl z toho infarkt,“ řekl Jan Boček.

„Vyčítáte něco Andreji Babišovi dnes?“ ptá se v reportáži Jiří Kubík. „Že to vedou od desíti k pěti a Kostelec je ve sračkách. Dneska jsou tam místo řezníků vězeňkyně a Rumuni,“ odpověděl pan Boček s tím, že o jiných věcech už mluvit nebude.

Jan Boček dožil stranou od lidí ve svém srubu v lese. „Lidí mám plné zuby,“ řekl. Těžko se mu divit.


Rozhovor s Janem Bočkem začíná v čase reportáže 5:15.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra