Takhle funguje život. I tak lze stručně popsat time-lapse video, které zachytilo fascinující proces dělení buněk. Zázrak života si tak můžete prohlédnout v jeho plné kráse. Nejedná se o žádnou animaci, ale o autentické video živého vajíčka pulce, které se před čočkou kamery rozdělilo z původních čtyř do několika milionů buněk. Natočit něco takového však nebylo vůbec snadné.

V první řadě je třeba vypíchnout jednu věc, která na videu není tak úplně autentická, a tou je pochopitelně rychlost celého procesu dělení. Díky časosběru můžete sice vidět, jak se 4 buňky rozdělí na několik milionů během pouhých dvaceti sekund. Ve skutečnosti ale dělení trvalo 33 hodin.

Jak je ale vůbec technicky možné natočit takové video? Samotný autor, který video nahrál na YouTubový kanál FrancisCheeFilms, potvrdil, že jde o velmi náročnou disciplínu.

Nejdříve se musel tým vydat ve správnou chvíli do přírody a najít nějaký mělký rybník či tůň, odkud bylo třeba nabrat pulčí vajíčka. Konkrétně se jednalo o vajíčka skokana hnědého. O mnoho složitější už byla fáze samotného natáčení. Na trhu totiž podle filmařů v podstatě neexistuje technika, jíž by se dalo docílit potřebných požadavků pro natočení takového videa. Museli si proto speciální zařízení sestavovat sami. „Věcí, které bylo třeba udělat, abychom mohli natočit takové video, je nespočet,“ napsal autor do popisku videa.

Velmi náročné bylo například zajištění nasvícení vajíčka pod mikroskopem a pochopitelně byla také potřeba velmi kvalitní kamera. Kromě toho filmaři potřebovali i perfektní antivibrační stůl, čočky, v místnosti museli kvůli vajíčkům udržovat stálou teplotu a odborné vědomosti si žádalo i samotné načasování sběru vajíček.

Jestli práce stála za to, může posoudit každý sám. Výsledek je veřejný a každý se na video může podívat. Pokud vás video zaujalo, rozhodně neváhejte věnovat kanálu FrancisCheeFilms více času. Najdete tam další time-lapse videa, která ukazují, jak funguje příroda a život v ní.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroje: https://www.youtube.com/channel/UCHyPklaLgSnAL-nZNnlVJdQ, http://www.sciencealert.com/this-mesmerising-time-lapse-of-cell-division-is-real-and-it-s-spectacular