Nad Evropou se nyní nevznáší jen napětí z uprchlické krize. Monitorovací stanice po celé Evropě začaly hlásit malá množství jódu-131, který je radioaktivní a má poločas rozpadu okolo 8 dnů. První země s tímto nečekaným nálezem byly Finsko a Francie, přičemž bezprostředně po Finsku potvrdily nález i monitorovací stanice z Norska.

Ačkoliv je podivné, proč se tato látka zčistajasna objevila roztroušená po celé Evropě, všechny země se, jak se zdá, shodují na tom, že oficiální tisková prohlášení nemají smysl. Norské stanice prohlásily, že se jedná o tak malá množství, že nikomu nic nehrozí.

Podle finských reportů se jedná o množství 0,27 µBq/m3 v Rovaniemi a 0,3 u města Kotka. To je méně, než bylo naměřeno v Norsku, ale více než ve Francii.

Ačkoliv taková množství nepůsobí žádné škody na lidském zdraví, stále visí ve vzduchu otázka, kde se látka vzala. V přírodní formě existuje pouze ve sloučeninách a ve formě, jaká byla zachycená nad Evropou, se přirozeně neobjevuje. Zdá se, že se jedná o únik odněkud ze severských zemí. Mezi adepty patří jaderná zařízení ve Finsku, Švédsku nebo Rusku. U Ruska ještě stojí za zvážení jaderná plavidla aktivní v oblasti poloostrova Kola a v Bílém moři.

Astrid Lilandová z Norského oddělení jaderné bezpečnosti nicméně potvrdila, že zdroj a původ radioaktivity nedovede vysvětlit. Řekla ale pro Barents Observer, že jejich snahy komplikuje počasí. „V době, kdy byla prováděna tato měření, bylo ošklivé počasí, kvůli němuž nemůžeme původ látky vystopovat do určité lokace. Měření z několika míst Evropy mohou indikovat, že pochází z východní Evropy.“ Jak jinak…

Server Green Optimistic poznamenal, že den poté, co se tisk začal o únik radiace zajímat, letadlo „Constant Phoenix“ bylo spatřeno na britském letišti Mildenhall. Letadlo „Constant Phoenix,“ neboli WC-135 (upravený Boeing C-130) je vyrobeno, mimo další funkce, pro detekci radiace. Operuje s ním americké letectvo a letoun se přesouval z Británie na Floridu.

Tak či onak se ale všichni shodují, že zdravotní riziko je nulové. Francouzská ISRN prostřednictvím tweetu dodává, že radiace je tisíckrát nižší než ta, která byla nalezená po havárii ve Fukušimě. Ale i tam se, jak víme, pravda říkala spíše omylem…

Jedna z dostupných teorií ukazuje na nehodu nebo únik ze zdravotnického zařízení, neboť jód-131 se používá na léčení určitých druhů rakoviny a pro tento účel se v Evropě vyrábí.

Vše zatím ukazuje kamsi na severovýchod, takže je možné, že se severské země jen nechtějí přiznat k nějaké havárii. Nebo k úniku došlo za ruskými hranicemi a ti o tom nevědí nebo se nechtějí přiznat, podobná situace by také mohla nastat například v Bělorusku. Na celé věci je totiž záhadné hlavně to, že se taková látka objeví po celé Evropě a nikdo o ničem neví a nikdo nic neudělal. Právě proto bychom se měli mít na pozoru…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.greenoptimistic.com/radiation-northern-europe-20170220/#.WKxdtVU1-72https://www.greenoptimistic.com/nuclear-watchdog-radiation-europe-20170221/#.WKxtOVXhC70