Výzva: Pomozte českému Jánošíkovi, jenž bohatým bral a chudým sdílel…

Jakub F. si od litoměřického soudu odnesl tříletou podmínkou za to, že umožňoval uživatelům webu nelegálně kopírovat programy, hry a filmy. Původně mel počítačovým a vydavatelským firmám sdruženým v protipirátské organizaci BSA zaplatit skoro 6 000 000 korun, ale nakonec se mu podařilo s nimi dohodnout na „alternativním“ trestu – natočení videoklipu, který teď Jakub musí šířit na internetu a zajistit mu sledovanost 200 tisíc lidí. Poté mu bude odpuštěno. Když to ale nezvládne, zaplatí.

Ve videu přichycený hříšník popisuje, jak sdílel takzvané warezy a umožňoval uživatelům stahovat kopie filmů, her a programů a jak pro něj přijela policie do práce.

Netušil prý, že se o něj policie bude zajímat, protože je malou rybou. Jenže právě ty se dobře chytají.

Šifra proto vyzývá své čtenáře, ať video co nejvíc sdílejí a celá tato záležitost, která má odradit lidi od stahování drahých programů, filmů či seriálů, které jinak kvůli korporacím nejde často legálně zhlédnout, co nejdřív skončí a policie a soudy se budou moct zabývat jinými důležitými věcmi. Jak říká „zločinec“, jenž měl platit miliony a díky vám možná nebude muset: „Sdílením to začalo, sdílením to může skončit.“

Milan Vidlák, šéfredaktor Šifry

Zdroj