Jeden měsíc před prezidentskými volbami roku 2008 předala Obamově kampani gigantická banka Citigroup seznam kandidátů, které by ráda viděla v kabinetu. Zajímavé je, že se seznam téměř přesně shoduje s pozdějším složením kabinetu zvoleného prezidenta.
[sociallocker id=“94522″]

Tato informace vyplavala jak jinak než ze studnice zázraků zvané WikiLeaks, přesněji ze získaných e-mailů z účtu Johna Podesty, který sloužil jako šéf kampaně Hillary Clintonové. E-mail napsal Michael Froman, jenž v té době šéfoval v bance Citigroup. E-mail je datován na 6. říjen 2008 a patří pod složku „Seznamy“. Dorazil k Podestovi měsíc předtím, než začal šéfovat týmu, jenž měl na starost volbu daných funkcí.

E-mail byl mimochodem odeslán v době, kdy totální finanční kolaps zuřil v plném proudu (po bankrotu Lehman Brothers  15. září). Navzdory tomu, že společnosti jako Citigroup zatáhly svět do katastrofální finanční situace, namísto trestu si stále hřejí svá místečka na důležitých politických pozicích.

Fromanův seznam se shodoval s reálným zastoupením v mnoha jménech – Robert Gates, jenž sloužil i v Bushově administrativě, se stal ministry obrany, Eric Holder ministrem spravedlnosti, Janet Napolitanová ministryní pro národní bezpečnost, Rahm Emanuel ředitelem prezidentské kanceláře v Bílém domě, Susan Riceová se stala velvyslankyní, Arne Duncan ministrem školství, Kathleen Sebeliusová ministryní zdravotnictví, Peter Orszag byl zvolen do čela managementu a rozpočtů, Eric Shinseki ministrem pro záležitosti veteránů a Melody Barnesová byla představitelka Domestic Policy Council, Výboru pro korigování zákonodárného procesu v Bílém domě.

Na pozici ministra financí byly navrhovány tři možnosti: Robert Rubin a jeho blízcí spojenci Lawrence Summers a Timothy Geithner. Obama si zvolil Geithnera, tehdejšího šéfa newyorské pobočky FEDu, Federálního rezervního sstému, tedy obdoby americké centrální banky. Společně s ministrem financí z Bushovy administrativy Henrym Paulsonem (což je bývalý generální ředitel nechvalně proslulé banky Goldman Sachs) a šéfem FEDu Benem Bernankem hráli zásadní roli ve vyplacení Wall Streetu.

Během finanční krize se Obamova vláda nevybírala ve Washingtonu, ale v Chicagu - konkrétně v sídle banky Citigroup. Foto Wikimedia Commons
Během finanční krize se Obamova vláda nevybírala ve Washingtonu, ale spíš v Chicagu – konkrétně v sídle banky Citigroup. Foto Wikimedia Commons

Rubin sloužil jakožto ministr financí pod vládou Billa Clintona od roku 1995 do roku 1999, načež ho nahradil Larry Summers. Oba, Rubin i Summers, dohlíželi na odstranění Glass-Steagallov zákona z roku 1933, což byla právní zeď oddělující komerční bankovnictví od investičního. Okamžitě po opuštění tohoto úřadu se Rubin stal vrchním ředitelem Citigroup, kde setrval až do roku 2009.

Doporučení od Citigroup dorazila pouhé tři dny poté, co tehdejší prezident George W. Bush podepsal Troubled Asset Relief Program, který přesunul 700 miliard dolarů z peněz daňových poplatníků na záchranu největší bank z Wall Street. Největším štístkem z těchto obdarovaných nebyl nikdo jiný než právě banka Citigroup, jíž se dostalo 45 miliard ve formě vládních akcií a 306 miliard ve vládou garantovaném krytí jejích bezcenných, převážně hypotečních fondů.

Stejný zákulisní a zkorumpovaný proces by podle všech indicií probíhal i ve vztahu k administrativě Hillary Clintonové. Velký tlak ale bude vyvíjen i na Donalda Trumpa. Fromanův e-mail je jen jeden z tisíců, jež vypustil server WikiLeaks z Podestova účtu. Jelikož každé další úniky jen napovídají většímu a většímu vlivu externích sponzorů a vlivů, je zřejmě rozumné neočekávat od příští administrativy příliš. Tak to prostě v tomto systému chodí. Pravidla jsou pravidla.
[/sociallocker]

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Tom Elley

Překlad a úprava: Jan Petrák

Zdroj: http://www.globalresearch.ca/citigroup-chose-obamas-2008-cabinet-wikileaks-document-reveals/5551327